Z kraju Niebieskiego Jeźdźca – wystawa prac studentów z Katedry Grafiki Artystycznej

Wystawa czynna do 29 października 2017 | godziny 11.00 – 16.00 | Galeria ZPAP „Kierat I” | ul. Koński Kierat 14 | Szczecin

Z kraju niebieskiego jeźdźca wystawa prac niemieckich artystów ze stowarzyszenia Kunstverein Murnau Die Tür oraz studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. Wydarzenie to poprzedziła wystawa prac studentów i wykładowców Katedry Grafiki Artystycznej Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, która odbyła się w marcu tego roku w galerii Die Tür w Murnau w Niemczech. W dzieje tego niewielkiego, leżącego u podnóża Alp miasta wpisany jest ważny epizod historii sztuki europejskiej.

W latach 1009 – 1914 w Murnau mieszkał i pracował Wasylij Kandinsky. Poprzez jego działania twórcze formułowała się tam idea nowoczesnej sztuki. Kandinsky, Gabriele Münter, grupa artystów, którzy w tym czasie osiedli w pobliżu Murnau jak Alexej Jawlensky, Franz Marc, czy Marianne von Werefkin otwierali przestrzenie nowego pojmowania sztuki. Atmosfera tamtego czasu wciąż jeszcze w Murnau pobrzmiewa. Miasto to stało się ważnym ośrodkiem kultury, przyciąga artystów nie tylko z pobliskiego Monachium, ale także innych miast europejskich. Słynny almanach Der Blaue Reiter – Niebieski Jeździec, którego autorami są Wasilij Kandinsky i Franz Mark nieprzerwanie inspiruje twórców oraz badaczy sztuki do przywoływania historii Murnau, związanej z wydarzeniami początku XX wieku. Wystawa w Galerii Kierat w Szczecinie stanowi obraz współczesnej twórczości artystów mieszkających, a także związanych z Murnau w konfrontacji z pracami najmłodszej generacji polskich artystów – studentów Akademii Sztuki w Szczecinie.

prof. Ewa Czerwińska-Romanowska

W wystawie biorą udział studenci z Katedry Grafiki Artystycznej:

Szymon Ciasnocha,
Anna Jaślarz,
Ewelina Maksimiuk,
Zuzanna Marczak,
Iga Nikoliszyn,
Andrzej Wochnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *