Wystawa Piotra Skiby „It’s our pleasure to serve you”

31 marca 2016 | czwartek | godzina 19.00

Bank Pekao Project Room | Warszawa

Wystawa trwa do 24 kwietnia 2016
Kuratorka: Anna Miczko

Tytuł wystawy jest dosłownym zapożyczeniem jednego z haseł reklamowych wykorzystywanych przez firmę Anthora – producenta popularnych opakowań typu takeaway. Flagowym produktem marki jest znaleziony przez Piotra Skibę na ulicy, papierowy kubek, na którym widnieje slogan. Hasło przywołane w kontekście przedmiotów wykorzystywanych przez Skibę do realizacji w Project Roomie nabiera lekko ironicznego znaczenia, a jednocześnie jest kluczem spajającym ten pozornie przypadkowy zbiór. Wszystkie jego elementy noszą cechy taniej taśmowej produkcji, na którą każdy może sobie pozwolić. To przeźroczyste narzędzia służące (często nieudolnie ze względu na swoją słabą jakość) w obsłudze codzienności. Skiba używa ich jako produktów wyjściowych.

Obiekty prezentowane na wystawie to metalowe odlewy tych rzeczywistych przedmiotów. Powstawały w technice polegającej na umieszczeniu prototypu w szczelnej formie, która następnie, przez system wtrysków wypełniana jest rozgrzanym metalem. W odróżnieniu od innych metod odlewniczych, przedmiot-matryca jest tutaj bezpowrotnie tracony. Skiba świadomie decyduje się na pozostawienie wszelkich niedoskonałości w tak powstałych odlewach. W efekcie otrzymuje zbiór dosyć problematycznych obiektów. Nie są to idealne kopie użytych pierwowzorów ale nie jest też to całkowicie nowa jakość. Zastyga gdzieś w połowie drogi. Obiekty przypominają wykopane z ziemi skamieniałości znanych nam współczesnych narzędzi i gadżetów codziennego użytku.

Piotr Skiba
Urodzony w 1980 roku. Twórca filmów, obiektów i instalacji. W swoich realizacjach często porusza tematykę wykluczeń, rasowej nietolerancji i alienacji społecznej. Jest autorem filmów i obiektów „Man, that negro stole my show!” oraz „V.D.O.P” składających się na wystawy Vulgar Display Of Power (Muzeum Współczesne Wrocław, 2013) i HONKY (Whitebox Art Center, Nowy Jork, 2014). Interesuje go problematyka używania odmiennej tożsamości i estetyka peryferii. Często w swoich realizacjach posługuje się obiektem znalezionym. Obszarem zainteresowań w praktyce Skiby są min. ortezy ortopedyczne, wkładki do butów, akcesoria sportowe, fragmenty znalezionych na ulicy odpadów, które artysta próbuje zdefiniować na nowo, zaburzając nasze przyzwyczajenie do ich funkcji, ciężaru lub ulotności. Od 2014 pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie na wydziale Malarstwa i Nowych Mediów. Mieszka we Wrocławiu.

Partner projektu Project Room: Bank Pekao S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *