Wystawa Next Level – organizowana przez studentki WMiNM

23 stycznia 2018 | wtorek | godzina 19.00 | ul. Koński Kierat 15 | Szczecin
 
Interaktywność to jedno z określeń, po które sięgamy opisując dzisiejszą rzeczywistość. Mimo to, wciąż można wskazać obszary, w których jej brakuje. Wykorzystywanie w sztuce osiągnięć technologicznych nie jest niczym nowym, wydaje się jednak, że możliwości, jakie one ze sobą niosą, nie zawsze są wykorzystywane w stu procentach.

Interaktywność to również określenie nierozerwalnie związane ze światem gier komputerowych. Swój szczególny wyraz znajduje ona w grach cRPG (computer role playing games). Gracz wciela się w wybraną przez siebie postać, definiuje jej wygląd, kreuje profil psychologiczny i podejmując kolejne decyzje wpływa na przebieg fabuły. Często spekuluje się, jak tego typu mechanika wpłynie na przemysł filmowy. Czy postępujący rozwój grafiki komputerowej i technik mapowania doprowadzi do sytuacji, w której aktorzy staną się całkowicie zbędni?

Interaktywność to w końcu potrzeba relacji. Obiekt musi wzbudzać zainteresowanie. Najpiękniejsza gra komputerowa szybko zacznie się nudzić, jeśli sferze wizualnej nie będzie towarzyszyła jej zajmująca treść. Najważniejsza okazuje się więc historia, a jak wiadomo, najlepsza historia to ta, której jesteśmy częścią.

Hasło NEXT LEVEL nie odnosi się jedynie do nomenklatury gier komputerowych. Jest to hasło, które sugeruje zdobycie nowego doświadczenia oraz możliwość wykorzystania go w przyszłości. Pewne umiejętności mogą być zdobywane kosztem innych, a progres w jednej dziedzinie może równać się zaniedbaniu innych aspektów rozwoju danej cywilizacji.


Kurator: Hanna Kaszewska
Asystent kuratora: Patrycja Migiel
Oprawa graficzna: Hanna Kaszewska

Artyści: Paulina Dziedzic, Jagoda Dukiewicz, Kacper Kapela, Hanna Kaszewska, Marta Krysińska, Patrycja Migiel, Kamila Pytel, Maryna Sakowska, Wiktoria Walendzik, Dorota Maria Wójcik

(Projekt NEXT LEVEL realizowany jest w ramach Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych Akademii Sztuki w Szczecinie prowadzonej przez prof. Kamila Kuskowskiego i mgr. Dariusza Fodczuka.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *