Wole oczy poza krawędzią ekranu – wystawa w Galerii R+

Wybrane prace.
Katedra Intermediów ASP w Gdańsku.

Powstanie w ostatnich latach na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku KIERUNKU INTERMEDIA ze specjalnością FOTOGRAFIA stało się reakcją na wymogi zmieniającej się dynamicznie ikonosfery motywując nas do przygotowania adekwatnego programu studiów. Pozwala on wypracować i wyposażyć absolwenta w wiedzę i świadomość zdolnego do artystycznej aktywności multimedialnej; równocześnie usankcjonował istniejące już płynne dyscypliny będące codzienną praktyką artystyczną.

INTERMEDIALNOŚĆ ze swej istoty jest pojęciem – obszarem -dyscypliną integrującą wiele mediów w jednym procesie /dziele/ twórczym. Ta cecha szczególnie wydaje sie przydatna w ramach nauczania w ASP wielu pokrewnych dyscyplin sztuki, lecz tradycyjnie separowanych w procesie dydaktycznym, oznacza twórcze połączenie – zintegrowanie wielu technik, nośników, procedur, w spójną zintegrowaną formalnie /treściowo/ wypowiedz artystyczną.

Wywodząc nasze zainteresowanie od „Land Artu” poprzez „sztukę ciała” dochodzimy do elementu organicznego i biologicznego co nas prowadzi do „BIO ART.-u” i wszelkich działań łączących się w polu sztuki i nauki /genetyka, biotechnologia, cybernetyka/. Prowadzimy warsztaty ze specjalistami z obszaru biologii, humanistyki, informatyki, matematyki stosowanej.

Koncentrujemy się na takim przygotowaniu absolwenta, aby był on zdolny rozpoznawać i analizować otaczającą go rzeczywistość na wielu poziomach, zachowując poznawczy dystans, lecz potrafiący się zaangażować i zająć wyraziste stanowisko. Transdyscyplinarność to konieczność pozwalająca utrzymać relację z dynamicznymi i nieustannie zmieniającymi się okolicznościami: technologicznymi, społecznymi, kulturowymi i ekonomiczno-politycznymi.

Kierownik Katedry Intermediów – prof. Grzegorz Klaman.

 

Kurator wystawy – prof. Grzegorz Klaman.

Zapraszamy na wydarzenie na profilu Facebook.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *