WEM zbiera wspomnienia o prof. Marku Jasińskim

Wydział Edukacji Muzycznej oraz Koło Naukowe WEM Akademii Sztuki w Szczecinie organizują sesję naukową poświęconą twórczości prof. Marka Jasińskiego w 5. rocznicę jego śmierci.

Prof. Jasiński to kompozytor muzyki poważnej i sakralnej, który pozostawił trwały ślad zarówno w muzyce lokalnej Zachodniego Pomorza jak i na arenie światowej. Jego kompozycje spotykały się z wielką aprobatą jurorów i melomanów m.in. na Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie oraz Międzynarodowego Projektu Chóralnego „In Terra Pax” w Międzyzdrojach. Również jako Dziekan i pedagog na Wydziale Edukacji Muzycznej szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Wydziału Teorii i Kompozycji Akademii Muzycznej w Bydgoszczy cieszył się dużym poważaniem wśród studentów i innych profesorów. Komponował utwory chóralne, wokalno-instrumentalne oraz instrumentalne, za które otrzymywał nagrody na konkursach i festiwalach kompozytorskich o zasięgu międzynarodowym. 5 lutego 2011r. został patronem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie, a u schyłku swego życia, został uhonorowany Zachodniopomorskim Noblem w dziedzinie nauk artystycznych. Zmarł 15. lutego 2010 roku.

Projekt, planowany na dni od 15 do 17 lutego 2015r., obejmuje koncerty oraz wykłady połączone z wydawnictwem naukowo-wspomnieniowym oraz nadaniem imienia prof. Marka Jasińskiego sali dydaktycznej w budynku Akademii Sztuki przy ul. Grodzkiej 50. Podczas koncertów zaprezentowana zostanie twórczość Kompozytora, a także odbędzie się prawykonanie kompozycji napisanych przez absolwentów profesora. W realizacji projektu biorą udział: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Szczecinie, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. W. Lutosławskiego
w Stargardzie Szczecińskim, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Akademia Sztuki w Szczecinie i inni.

W związku z tym bardzo zachęcamy do nadsyłania wspomnień, anegdot, opisów relacji itp. z Prof. Jasińskim, wziętych zarówno z życia osobistego, jak i zawodowego. Przyjaciół, pedagogów i melomanów prosimy o nadsyłanie wspomnień na adres Koła Naukowego WEM AS w Szczecinie.

 

Dodatkowe informacje pod numerem telefonu (Opiekun Koła Bogumiła Lagun – Kuźmińska 661-914-634) lub mailowo (kolo.naukowe.wem@akademiasztuki.eu).