Topologia sieci | ms44

14 marca 2015 | sobota | godzina 18.00 | ms44 | Świnoujście

 

Topologia sieci – wystawa prac graficznych wykładowców i wybranych studentów Katedry Grafiki Artystycznej, Akademii Sztuki w Szczecinie. Marcowa wystawa pokazuje zależności twórcze pomiędzy wykładowcami i studentami w Pracowni Grafiki Artystycznej Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Artyści, w części prac, odstąpią od „dwuwymiarowego” traktowania grafiki na rzecz powiązania jej z formami przestrzennymi.

 

 

Topologia sieci /14.03.2015

 

Sieci społeczne ( sieci małych światów) można opisać przy pomocy grafów, w których poszczególne wierzchołki połączone są wzajemnymi “relacjami”. Topologia “maksymalnie powiązanej sieci”, jest opisem zbioru takich jednostek, i wynikiem ich wzajemnych zależności, w tym przypadku poprzez proces dydaktyczny, twórczy i relacje społeczne. Można więc ją opisać jako autonomiczną strukturę, graf przestrzenny, którego złożoność formy staje się osobną wartością. Wystawa “Topologia sieci” jest próbą werbalizacji takiego kształtu, stworzonego z siatki wzajemnych relacji w przestrzeni akademickiej pracowni artystycznej.

 

kurator ms44 | Andrzej Pawełczyk

 

 

3

 

Katedra Grafiki Artystycznej

 

Pracownia Wklęsłodruku

dr hab. Ewa Czerwińska-Romanowska, prof. nadzw.

asystentka mgr Marta Kołodziejska

mgr Sara Carrillo

Ewelina Maksimiuk

Iga Nikoliszyn

Ewa Kluba

Aleksandra Lubas

Dorota Węsek

 

Pracownia Wypukłodruku

prof. Andrzej Załecki

asystentka mgr Agnieszka Jankiewicz

 

Karolina Gołębiowska

Zuzanna Jeda

Honorata Mueller

Sara Sapkowska

Adrian Urbaniak

 

 

 

Katedra Grafiki Artystycznej Akademii Sztuki w Szczecinie zanim osiągnęła dzisiejszy wizerunek artystyczny i technologiczny, przeszła swój trudny, żeby nie powiedzieć heroiczny okres, gdy była częścią Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej. Był to czas, kiedy prasę wypukło-drukową zastępowano łyżeczką do herbaty, a możliwości techniczne druku wklęsłego także był ograniczone. Szkoła była uboga, dlatego niezbędne materiały, jak farby, rozpuszczalniki, dłuta, rylce czy materiały na matryce, często musieli kupować za własne pieniądze wykładowcy i studenci. Pomimo tego obie pracownie (wklęsło- i wypukłodruku) wychowały autorów wielu wartościowych prac i zestawów dyplomowych na wysokim profesjonalnym poziomie. W trudnych warunkach powstawały prace czarnobiałe i wielobarwne. Wykorzystywano bogaty i różnorodny potencjał obydwu technik. Ujawniał się szeroki wachlarz postaw twórczych.

Powstanie Akademii Sztuki okazało się brzemienne dla rozwoju Katedry Grafiki Artystycznej – potwierdziło się, jak ważne jest wyposażenie pracowni w wysokiej jakości sprzęt, szczególnie prasy graficzne. Zainstalowanie pras hydraulicznych w pracowni druku wypukłego sprawiło, że skokowo podniósł się poziom technologiczny i artystyczny barwnych linorytów tworzonych unikalną w skali kraju metodą redukcyjną. Możliwym stało się użycie kilkunastu i więcej kolorów na jednej planszy. Kolor zgościł również szerzej w realizacjach technik metalowych. Pojawiło się na tym polu wiele prac wielkoformatowych. Grafika

zaczęła także śmielej anektować przestrzeń. Wzbogaceniem możliwości formalnych i ekspresyjnych grafiki stało się łączenie technik i dyscyplin artystycznych (mieszanie technik, animacja, użycie światła itp.) Pewnym kompleksem Katedry byłą przez lata ograniczona ilość technik graficznych (wyłącznie druk wklęsły i wypukły). To się zmienia – od jakiegoś czasu organizowane są pracownie litografii, serigrafii, druku cyfrowego.

Tak więc poszerzająca swój stan posiadania Katedra mieścić będzie w sobie zarówno techniki tradycyjne o wielkiej i długiej historii, jak i te najnowocześniejsze. Ta druga grupa (ciągle w fazie organizacyjnej) jeszcze nie miała szansy na pokazanie całego swojego potencjału. Natomiast w ramach technik tradycyjnych młodzi autorzy wykazali, że posiadają one ciągle niewyczerpane możliwości wyrazowe. Artysta ma tutaj pełne i otwarte pole do wykazania się oryginalną drogą twórczą i to zarówno w warstwie formalnej, jak i w

warstwie przekazu. Każda technika bowiem dysponuje swoim jedynym autonomicznym językiem, który odpowiada za formę, z której wynika z kolei artystyczne przesłanie.

Do sztuk wizualnych a zatem również do grafiki warsztatowej odnosi się słynne zdanie: „To, co można powiedzieć poezją, nie da się przekazać w żaden inny sposób.”

Katedra Grafiki Artystycznej nie ogranicza się do pracy dydaktycznej w uczelni. Wykładowcy i studenci starają się działać na rzecz miasta i regionu. Prowadzone są akcje artystyczne, warsztaty, pokazy czy zabawy twórcze, mające za zadanie oswoić różne grupy społeczne, którym grafika artystyczna była obca, ze specyfiką tej dziedziny sztuki.

W świnoujskim miejscu sztuki44 Katedra Grafiki prezentuje zestaw prac graficznych, na który składają się grafiki wykładowców i wybranych przez nich studentów, bądź absolwentów. To dobra okazja by spróbować odnaleźć relacje międzypokoleniowe i te między nauczycielem a studentem.

 

Prof. Andrzej Załecki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *