The Artsax Duo | pobyt w Chinach

Szczeciński zespół The ArtSax Duo w składzie: prof. AS Dariusz Samól – saksofon, Ewa Ruszała – fortepian przebywał na pięciotygodniowym tournee po Chinach w dniach 17.09 – 20.10.2014. Podczas pobytu w czterech chińskich uniwersytetach (Nanning, Zhaoqing, Chengdu, Chonqing) artyści wykonywali recitale składające się w większości z polskich kompozycji, w tym dedykowane wykonawcom Duo szczecińskiego kompozytora, wykładowcy AS, dra hab. Jaromira Gajewskiego. Oprócz prezentacji na scenie prowadzili również Master Class z chińskimi studentami w klasach saksofonu i fortepianu.

Zwieńczeniem pobytu był recital podczas uroczystego otwarcia Chopin Art Promotion Center w Shenyang, pod auspicjami Ambasady RP w Chinach, na którym obecni byli przedstawiciele polskich i chińskich instytucji dyplomatycznych.

Owocem nawiązanej w Chinach współpracy jest utwór skomponowany specjalnie dla tria Inventia złożonego z wykładowców AS (Dariusz Samól – saksofon, Agata Igras – Sawicka – flet, Ewa Ruszała – fortepian) przez znakomitego chińskiego kompozytora Zhong Yusheng. Zespół został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu China – ASEAN w Nanning, który odbędzie się w czerwcu 2015 roku. W programie recitalu tria Inventia znajdzie się prawykonanie światowe wspomnianego utworu. Jego europejskie prawykonanie będzie miało miejsce podczas XVII Światowego Kongresu Saksofonowego w Strasburgu w lipcu 2015 roku.

Podczas Master Class prof. Dariusza Samóla w Uniwersytecie Muzycznym w Chengdu odbyły się również próby orkiestry saksofonowej Saxophone Association, która pracuje nad utworem szczecińskiego kompozytora prof. Marka Jasińskiego – Capriccio na 11 saksofonów. Azjatyckie prawykonanie tego utworu odbędzie się w grudniu 2014 roku w Chengdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *