Technika wokalna Bel canto w Akademii Sztuki w Szczecinie

W ramach Tygodnia Języka Włoskiego na świecie, objętego patronatem Prezydenta Republiki Włoskiej i w naszej Akademii Sztuki powiło ITALIĄ.

Dzięki współpracy z Katedrą Italianistyki Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Fundacją Nikolaos z Bari, do naszej Akademii zostali zaproszeni śpiewacy będący jednocześnie profesorami śpiewu w Konserwatorium Muzycznym im. N. Piccinni w Bari we Włoszech a wśród nich :Marilena Gaudio – sopran, Raffaella Montini – sopran oraz Carlo Monopoli – tenor.

Nasi studenci wokalistyki mieli możliwość uczestnictwa czynnego jak i biernego w warsztatach. Z ogromnym zainteresowaniem zgromadzona licznie młodzież Akademii Sztuki jak oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie, przysłuchiwała się uwagom profesorów i poznawała tajniki pięknego śpiewu jakim jest bel canto. Carlo Monopoli mówił o postawie śpiewaczej, otwarciu ciała, rozluźnieniu, intencji. Studenci uczestniczący czynnie, wykonujący repertuar włoskich mistrzów, mieli możliwość zademonstrowania przygotowanych utworów, wysłuchania bardzo trafnych technicznych uwag profesor Marileny Gaudio i jednoczesnego ich poprawienia swoim głosem. Bardzo ciekawie prowadziła warsztaty również Raffaella Montini,, która kładła ogromny nacisk na zrozumienie postaci, tekstu i na interpretację. Wszystkim studentom akompaniował przy fortepianie niezastąpiony profesor śpiewu Piotr Kusiewicz.

Profesorowie Konserwatorium w Bari, zwrócili uwagę na piękne głosy naszych studentów ale także zauważyli dobrą wymowę języka włoskiego w śpiewie.

Gratuluję wszystkim uczestnikom warsztatów!

 

Kierownik Katedry Wokalistyki

Dr hab. Ewa Filipowicz-Kosińska

wlosi-5 wlosi-4 wlosi-3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *