Sukces Orkiestry Akademii Sztuki pod dyrekcją prof. Piotra Borkowskiego w Niemczech

W dniach 4-10 października 2019 w niemieckim Ueckermünde nad Zalewem Szczecińskim już po raz szósty odbywał się Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Giulio Perottiego. Patron konkursu urodził się właśnie w Ueckermünde (1841-1901) i święcił w XIX wieku na wszystkich najważniejszych scenach świata, w tym w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Operze Narodowej w Budapeszcie i w La Scali w Mediolanie niewyobrażalne triumfy jako tenor bohaterski.

Do konkursu zarejestrowano w tym roku 84 uczestników z 11 krajów: Polski, Niemiec, Chin, Korei Południowej, Portugalii, Austrii, Ukrainy, Łotwy, Rosji, Holandii oraz z Wysp Owczych. Także jury reprezentowali renomowani śpiewacy operowi, będący pedagogami różnych uczelni muzycznych: prof. Carolyn Grace James (USA), dr Friederike Meinel (Niemcy), prof. Janet Williams (USA), prof. Marilyn Rees (Wielka Brytania), prof. Ulrich Messthaler (Szwajcaria, Niemcy, Francja), prof. dr hab. Włodzimierz Zalewski (Polska), Maestro Diego Crovetti (Włochy) oraz prof. Sylwia Burnicka – Kalischewska (Polska, Niemcy).

W finale i w koncercie laureatów najlepszym śpiewakom tegorocznej edycji Konkursu Perottiego w Ueckermünde towarzyszyła Orkiestra Szczecińskiej Akademii Sztuki pod batutą prof. Piotra Borkowskiego. I pomimo niezwykle odpowiedzialnego zadania, jak również obszernego materiału, instrumentaliści wypełnili swoje zadanie brawurowo. Konkursowa publiczność nie szczędziła pochwał i gratulacji pod adresem orkiestry. Simone Weirauch skomentowała występ orkiestry w wydaniu gazety codziennej „Nordkurier – Haff-Zeitung” następująco: „Ogromne owacje i słowa podziękowania spłynęły na Orkiestrę Akademii Sztuki w Szczecinie pod dyrekcją Piotra Borkowskiego – na młodych muzyków, którzy towarzyszyli młodym śpiewakom w Finale i w Koncercie Laureatów. Przy tym wystudiowali oni muzyczny akompaniament 60 różnych arii, choć w koncercie zaśpiewało tylko 16 laureatów. Nikt nie wiedział przecież, kto stanie na scenie w Koncercie Laureatów.”

Konkurs wygrała 19 sopranistka (studentka licencjatu z Akademii Muzycznej w Detmold) z Niemiec Ann-Kathrin Niemczyk. Znakomicie pokazali się także śpiewacy z Polski i z Korei Południowej (na zdjęciu: Sooyeon Song – sopran, zdobywczyni II miejsca w grupie studentów magisterium, nagrody dla najpiękniejszego głosu sopranowego oraz nagrody publiczności – z Orkiestrą Akademii Sztuki i prof. Piotrem Borkowskim).

Poziom Konkursu Perottiego określono jako bardzo wysoki. Pośród reprezentantów Akademii Sztuki najlepiej wypadły Karolina Misiorek i Aleksandra Wojtachnia, kwalifikując się do półfinału.

Szczecińska Akademia Sztuki miała także swój udział w inauguracji VI Międzynarodowego Konkursu im. Giulio Perottiego, wystąpił bowiem Chór Kameralny AS pod kierownictwem prof. Barbary Halec, absolutnie oczarowując swoimi interpretacjami programu przewidzianego na zbliżający się konkurs w Irlandii. Za chór trzymamy kciuki, a orkiestrze gratulujemy sukcesu!

Fot. R. Kalischewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *