Schubertiada 2016 | sesja | relacja

W tym roku koncert utworów Franciszka Schuberta poprzedziła studencka sesja naukowa zorganizowana, podobnie jak i koncert, przez Zakład Kompozycji i Teorii Muzyki i Koło Naukowe Pianistów Touche. Studenci Wydziału Instrumentalnego oraz Wydziału Edukacji Muzycznej kierunku wokalistyka przedstawili referaty na temat twórczości kompozytora.

Maciej Kamiński mówił o estetyce twórczości fortepianowej na przykładzie Impromptu c-moll op. 90, Milena Palkaj omówiła utwory kameralne a studentki wokalistyki skupiły się na twórczości wokalnej F. Schuberta.

Agata Porczak przedstawiła pieśni Lieder der Mignon i Der Musensohn, które wykonywała następnego dnia na koncercie; Aleksandra Śliwowska i Joanna Wojtowicz ukazały cykl Winterreise jako odzwierciedlenie życia kompozytora zaś Aleksandra Wojtachnia omówiła zbiór ostatnich pieśni pt Schwanengesang. Wszystkie referaty ilustrowane były fragmentami omawianych utworów.

Prelekcje poprzedziła prezentacja sondy Co wiesz o Franciszku Schubercie, którą wśród studentów Akademii Sztuki przeprowadziły Aleksandra Śliwowska i Joanna Wojtowicz. Liczne grono nie chciało w ogóle rozmawiać z „reporterkami” (czyżby Schubert był kompozytorem nieznanym?); znalazło się jednak kilku panów, którzy krótko, treściwie i interesująco wypowiedzieli się na temat nie tylko dzieła ale i samego twórcy.

Szkoda, że tych interesujących prelekcji wysłuchało tylko niewielkie grono słuchaczy.

mb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *