Schubertiada 2016 | koncert | recenzja

Już po raz drugi w Akademii Sztuki odbył się specjalny koncert poświęcony w całości muzyce Franza Schuberta. Studenci Wydziałów instrumentalnego (w tym Koła Pianistów Touche), Edukacji Muzycznej kierunku Wokalistyka oraz uczennice Szkoły Muzycznej w Uckermünde wzięli udział w tym wydarzeniu, którego inicjatorką jest dr Maria Behrendt.

Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać kompozycji solowych fortepianowych i wokalnych, a także tych przeznaczonych na większą ilość wykonawców. Michał Landowski rozpoczął koncert błyskotliwym wykonaniem Impromptu As-dur op. 90 nr 4, by później zająć się już tylko fortepianowym towarzyszeniem wokalistkom. Pieśń Winterlied zabrzmiała delikatnym głosem Aleny Khomich, zaś z surową, niemiecką precyzją Annika Eberbach zaintonowała melodie Frülingsgalube oraz Erntelied. Wokaliza na dwa głosy (Agata Porczak, Aleksandra Wojtachnia) i bas cyfrowany (Justyna Knapczyk – wiolonczela) ujawniła pewne różnice w pojmowaniu utworu przez wykonawczynie, ale być może jest to spowodowane pierwszym występem w tym składzie. Przepiękną interpretację pieśni Der Musensohn publiczność zawdzięcza Agacie Porczak, która na tę krótką chwilę przeniosła słuchaczy w inny świat. Julita Wudarczyk przedstawiła nam z kolei Schäfersklagelied oraz Rastlose Liebe. An DIe Laute (Agata Porczak oraz Agata Miśkiewicz – gitara) pięknie nawiązywało charakterem do średniowiecznej ballady. Sandra Marcinkiewicz i Maciej Kamiński drastycznie zmienili ten nastrój Grand Rondem A-dur na cztery ręce op. 107. Die junge Nonne Aleksandry Wojtachni mogłaby jeszcze trochę podrosnąć, choć jednocześnie odebrałoby to pewnie jej dziewczęcy urok. Impromptus z op. 90 Es-dur oraz Ges-dur w przepięknym stylu brillant wykonał Maciej Kamiński; publiczności nawet w wyobraźni nie mogło śnić się tak wspaniałe wykonanie. Na zakończenie koncertu słuchacze mieli przyjemność poznać Vollmond w interpretacji wokalistki Natalii Herzberg i gitarzystki Agaty Miśkiewicz

Na koniec słuszne podziękowania otrzymali pedagodzy występujących artystów: prof. B. Rottermund, prof. W. Wojtal, dr hab. E. Filipowicz-Kosińska, dr S. Burnicka-Kalischewska, dr M. Ciesielski, dr T. Szczęsny oraz dr U. Szyryńska. Jednak na szczególne honory zasługuje tu dr M. Behrendt, której ogromna pomysłowość i nieskończone pokłady energii sprawiają, że takich wydarzeń jak Schubertiada jest w Akademii Sztuki coraz więcej.

 

Karolina Kruczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *