Scenografia w sztukach Anny Augustynowicz – wykład otwarty

2 marca 2018 | piątek | godzina 10.00 | sala teatralna | Pałac pod Globusem | pl. Orła Białego 2

Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie zaprasza na wykład otwarty reżyser teatralnej i dyrektor artystycznej Pani Anny Augustynowicz oraz kierownik literackiej Teatru Współczesnego w Szczecinie Pani Kamili Paradowskiej.

Wykład pt. „Scenografia w sztukach Anny Augustynowicz”

Data: 2 marca 2018, piątek, godzina 10.00
Miejsce: Czarna Sala – Akademia Sztuki w Szczecinie
Pałac Pod Globusem, pl. Orła Białego 2

WSTĘP WOLNY

Anna Augustynowicz
Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutowała w 1989 roku inscenizacją sztuki Marka Koterskiego „Życie wewnętrzne” w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Od 1992 dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Reżyserowała m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Powszechnym w Warszawie, TR Warszawa, Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Zrealizowała cztery spektakle dla Teatru Telewizji. Swój repertuar opiera przede wszystkim na współczesnej dramaturgii polskiej i zachodniej, chętnie sięga po teksty nowatorskie, burzące stereotypy zarówno w sferze myśli, jak i języka, przygotowując ich prapremiery. Spektakle Anny Augustynowicz, choć nierzadko budzą kontrowersje, spotykają się z dużym uznaniem krytyków i publiczności, co potwierdzają liczne nagrody przyznawane na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach teatralnych. Reżyserka jest laureatką Paszportu Polityki (1998) za „przedstawienia odważne, mądre, dotykające bolesnych miejsc naszej epoki oraz za kształt artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego”. W 2014 otrzymała nagrodę im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru” – prestiżowe wyróżnienie dla wybitnych twórców teatralnych, którzy tworzą teatr artystyczny w duchu myśli obywatelskiej, przyczyniając się do jego rozwoju. Pierwsza kobieta reżyser, która została laureatką prestiżowej Nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2016/2017, przyznawanej przez miesięcznik „Teatr”.

Kamila Paradowska
Kierownik literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie, współpracuje z Instytutem Teatralnym w Warszawie przygotowując scenariusze lekcji dla portalu teatrotekaszkolna.pl, autorka edukacyjnych projektów dla Teatru Współczesnego (m.in. w programach “Klasyka Żywa i „Teatr Polska”), współpracowała z Festiwalem Kontrapunkt w Szczecinie jako autorka gazety festiwalowej “Mała Forma”, była redaktorką naczelną czasopisma “Przegląd Uniwersytecki”, na Uniwersytecie Szczecińskim wykładała historię teatru i pisanie kreatywne, jest autorką książki “Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie” oraz artykułów naukowych poświęconych teatrowi Anny Augustynowicz