Recenzja książki prof. zw. dra hab. Bogusława Rottermunda w dwumiesięczniku Twoja Muza

W prestiżowym dwumiesięczniku muzycznym Twoja Muza nr 3/2016 (czerwiec/lipiec 2016 r.) ukazała się obszerna recenzja książki (monografii) prof. zw. dra hab. Bogusława Rottermunda – kierownika Katedry Fortepianu, zatytułowanej „Poszukując Chopina” pióra prof. ndzw. dra hab. Krzysztofa Sowińskiego.

Możemy w niej m. in. przeczytać:

 

„Czy można jeszcze odkryć coś na nowo, odnaleźć Chopina nieznanego? Trzeba przyznać, że przyjęta przez Autora koncepcja przedstawienia nagrań utworów Chopina przez wielkich, legendarnych pianistów oraz próba ich klasyfikacji jest czymś zupełnie nowym na rynku wydawniczym i z pewnością wywoła niemałe zainteresowanie wśród czytelników”.

 

Autor recenzji nawiązuje w niej do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im.   Fr. Chopina w Warszawie jesienią ubiegłego roku i pisze, że:

 

„[…] jako kolejny w historii ukazał z jednej strony najbardziej utalentowanych pianistów z całego świata poszukujących Chopina, z drugiej natomiast posłużył jako narzędzie weryfikacji postępu pianistyki, chopinistyki w strumieniu czasu. Konkurs chopinowski, nie jedyny zresztą, kumuluje zjawisko nieskazitelnej, nieprawdopodobnej techniki, będącej u kresu możliwości, która jednak w dyspozycji wielu młodych wykonawców czyni Chopina <<stechnicyzowanym czy odhumanizowanym>> (cyt. Autora). Wytchnieniem dla duszy jest książka Bogusława Rottermunda nakazująca zwolnić nieco tempo i pochylić się nad pięknem chopinowskiej finezji i prostoty w nagraniach wybitnych pianistów XX wieku, nie uchodzących wprawdzie za chopinistów, jednak uznanych arystokratów fortepianu, dalekich od blichtru i efekciarstwa […], których spojrzenie na Chopina, często odmienne, budzi respekt, a nierzadko wzrusza. Autor dokonuje w swoich badaniach jakże trafnego wyboru nazwisk wielkiego, pianistycznego formatu, tworzących sztukę szczerą, czystą, choć nie wolną od czynnika ludzkiego, jakim jest potknięcie czy błąd. Świadczą o tym dokonane w książce gruntowne, autorskie analizy wykonań, które z jednej strony wyrażają podziw, zachwyt dla artystycznego piękna, ale nie szczędzą też krytyki. Każda z tych ocen wydaje się być niezwykle cenna, zwłaszcza, że czyniona jest przez znakomitego pianistę – praktyka, profesora sztuki muzycznej, a także wytrawnego krytyka muzycznego, co tylko potwierdza kompetencje autora. Książka napisana jest ciepłym, barwnym językiem, czyta się ją z dużym zainteresowaniem. […] Książka Bogusława Rottermunda Poszukując Chopina podejmuje w sposób wieloaspektowy problem interpretacji dzieł Chopina przez pianistów minionych pokoleń, jakby trochę zapomnianych. Przede wszystkim jednak wzbudza w czytelniku refleksję nad idiomem chopinowskiego stylu, jest próbą zatrzymania, na chwilę, szaleńczego pędu ku wirtuozerii i popisowości, szukaniu doskonałości w zdigitalizowanych nagraniach, zapatrzeniu w siebie. Autor zwraca się ku wartościom nieprzemijającym, ponadczasowym w twórczości naszego Geniusza.

Pozycja ta będzie znakomitym uzupełnieniem bibliografii chopinowskiej”.    

 

Zachęcamy do lektury!  

chopin rott

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *