Projekt Orkiestra | Koncert Inauguracyjny

6 października 2014 | godzina 18.00 | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

 

Zapraszamy na kolejny koncert Orkiestry Akademii Sztuki w Szczecinie pod batutą wyjątkowego dyrygenta. Tym razem naszą utalentowaną młodzież poprowadzi Przemysław Fiugajski, znany z interpretacji muzyki współczesnej. Usłyszymy Symfonię Haffnerowską W. A. Mozarta.

 

W koncercie obok Orkiestry Akademii Sztuki wystąpi kameralny zespół smyczkowy Akademii Sztuki złożony z najlepszych instrumentalistek wielokrotnie nagradzanych na licznych konkursach: April String Quartet w składzie: Joanna Wójtowicz – skrzypce, Karolina Sawrymowicz – skrzypce, Aleksandra Bazan – altówka, Agnieszka Borkowska – wiolonczela. W ich interpretacji wysłuchamy Kwartetu smyczkowego nr 1 g-moll op. 27 cz. I Un poco Andante – Allegro molto ed agitato (Grieg).

 

Podczas koncertu wykonany zostanie również utwór na Orkiestrę Symfoniczną i akordeon – J. Świder – Suita na akordeon i orkiestrę. W roli solisty wystąpi Kacper Trębacz (akordeon).

Kacper Trębacz jest laureatem wielu prestiżowych konkursów muzycznych, w tym miedzy innymi laureatem I nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Akordeonistów i Bajanistów w Osie (Rosja). Otrzymał także Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i Stypendium Prezydenta Miasta Szczecina. Jest również stypendystą w ramach VII edycji programu stypendialnego Prezydenta Miasta Szczecin.

 

Projekt pn. „Orkiestra Akademii Sztuki w Szczecinie“ jest oparty o warsztatowe, sesyjne programy pracy z zapraszanymi do współpracy wybitnymi dyrygentami. Zwieńczeniem pracy orkiestry jest publiczne wykonanie koncertu otwartego dla szerokiej publiczności.

Główną ideą projektu jest umożliwienie profesjonalnego przygotowania pod kierunkiem wybitnych dyrygentów do pracy w zawodowych zespołach symfonicznych oraz zaznajomienie zespołu Orkiestry z nowymi problemami repertuarowymi i wykonawczymi. Ponadto celem projektu jest także wykonywanie koncertów z repertuarem przygotowanym podczas warsztatów. Jest to praktyka stosowana w wiodących ośrodkach akademickich w Europie przygotowująca młodych adeptów sztuki wykonawczej do pracy w profesjonalnych zespołach orkiestrowych. Celem projektu jest też poszerzenie i uatrakcyjnienie programu artystycznego i edukacyjnego dla mieszkańców miasta (na koncerty organizowane w ramach niniejszego projektu obowiązuje wstęp bezpłatny). Miasto Szczecin staje się w ten sposób wyłącznym Mecenasem orkiestry akademickiej.

 

 

Przemysław Fiugajski – dyrygent

Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie dyrygenturę w klasie prof. T. Bugaja oraz klawesyn w klasie prof. E. Stefańskiej. Jest oddanym interpretatorem muzyki współczesnej. Poprowadził wiele prawykonań, występując na międzynarodowych festiwalach: „Write & Play” (2000), „Aksamitna Kurtyna” (2000), „Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich” (2001, 2008), „Audio Art” (2001, 2003). Dwukrotnie wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”: w 2002 roku poprowadził światowe prawykonanie opery Osvaldasa Balakauskasa La lointaine, zaś w 2004 roku – prawykonania utworów Wojciecha Ziemowita Zycha i Pawła Mykietyna.

Od września 2003 roku pracuje w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie uczestniczył w realizacjach kilkunastu oper. W 2003 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2005 roku – stypendium Ministra Kultury. W maju 2006 roku dokonał dla Polskiego Radia nagrania archiwalnego I Symfonii Zycha (z Polską Orkiestrą Radiową).

W listopadzie 2007 roku nagrał dla Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego Ładnienie Pawła Mykietyna (z Jerzym Artyszem jako solistą, płyta zawierająca to nagranie zdobyła dwie nagrody „Fryderyk 2009”). Jego płyta z muzyką symfoniczną Wojciecha Ziemowita Zycha, nagrana z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku dla wytwórni „Dux”, zdobyła w 2010 roku nagrodę „Supersonic” przyznawaną przez wychodzące w Luksemburgu pismo „Pizzicato”. Także dla wytwórni „Dux” nagrał ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą i Chórem Filharmonii Śląskiej w Katowicach utwory na płyty monograficzne kompozytorów, Michała Dobrzyńskiego (2012) i Agnieszki Stulgińskiej (2013).

Występował z orkiestrami filharmonicznymi w Krakowie, Kielcach, Lublinie, Koszalinie, Gdańsku, Szczecinie, Białymstoku, Katowicach, Zabrzu, orkiestrami Warszawskiej Opery Kameralnej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Sinfonią Iuventus, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Kameralnej w Pradze oraz z wieloma zespołami wykonującymi muzykę współczesną.

Jest autorem dramatów. Jego debiutanckie Wariacje bernhardowskie zwyciężyły w konkursie zorganizowanym w ramach festiwalu EuroDrama we Wrocławiu (2004) i weszły na afisz Teatru Polskiego we Wrocławiu, a później Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. W 2008 roku jego Niepogoda duszy, napisana jako realizacja stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru, została wyróżniona rekomendacją jurorów w organizowanym przez Teatr Polski w Poznaniu konkursie „Metafory rzeczywistości”. Trzecia ze sztuk, Sytuacje dramaturgiczne, znalazła się w półfinale „Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2009”.

Opera kameralna Dariusza Przybylskiego Głosy z wody z librettem Fiugajskiego znalazła się w 2010 roku w finale konkursu kompozytorskiego „Berliner Opernpreis”. Podczas festiwalu „Warszawska Jesień” w 2012 roku swoją premierę miał jego monodram Księżycowy Pierrot z muzyką Macieja Jabłońskiego. W tym samym roku monodram Salma zdobył II nagrodę w Konkursie Literackim im. S. Grochowiaka, zaś opowiadanie Złe towarzystwo otrzymało nagrodę Koła Naukowego Polonistów Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Wydarzenie ma charakter otwarty dla mieszkańców Szczecina, bezpłatne wejściówki do odbioru w Pałacu pod Globusem (pok. 101).

 

Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *