Potrójny sukces Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk Makuch

W 48. edycji najważniejszego polskiego konkursu chóralnego Legnica Cantat, która odbyła się w miniony weekend, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch (Wydział Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie) został laureatem Nagrody im. Henryka Karlińskiego zdobywając Złoty Dyplom oraz I miejsce. Zespół jako jedyny otrzymał również wyjątkowe wyróżnienie: Nagrodę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Zarządu Głównego w Warszawie za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego. Dziełem, za które została przyznana nagroda jest Water Song Bartosza Kowalskiego – utwór skomponowany specjalnie dla Chóru Akademii Morskiej. Doceniono również kunszt dyrygencki Sylwii Fabiańczyk-Makuch, która została wyróżniona Nagrodą Specjalną Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury.

W ramach prezentacji konkursowej zespół wykonał ambitny program, złożony m.in. z utworów napisanych przez współczesnych kompozytorów polskich, tj. Pawła Łukaszewskiego i Miłosza Bembinowa. Ogólnopolski Turniej Chórów w Legnicy jest jednym z najstarszych i najbardziej cenionych festiwali chóralnych w kraju. Zainicjowany został przez nieżyjącego już dyrygenta Henryka Karlińskiego. Uczestnictwo w Legnica Cantat nie jest dziełem przypadku – zespoły chóralne poddawane są wcześniejszej dokładnej selekcji, a do konkursu zostają dopuszczeni wyłącznie najlepsi. Zajęcie miejsca w czołówce festiwalu świadczy o bardzo wysokim poziomie chóru i ugruntowuje jego znaczącą pozycję na polskiej scenie chóralnej.

Ostatni tydzień był dla Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie bardzo pracowity. W piątek, 26 maja 80-osobowy skład wystąpił na scenie Filharmonii Gorzowskiej w poemacie symfonicznym Harfy Papuszy skomponowanym przez Jana Kantego Pawluśkiewicza. Sam kompozytor był obecny na koncercie i wielokrotnie wyrażał słowa uznania, podkreślając profesjonalizm i perfekcyjne przygotowanie zespołu przez dyrygentkę. Już w środę wraz z Grupą MoCarta chórzyści uświetnią galę obchodów 70-lecia Szkolnictwa Morskiego, która odbędzie się w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *