Pierwszy dyplom z wokalistyki w Akademii Sztuki w Szczecinie

Pierwszy w historii Akademii Sztuki w Szczecinie dyplom licencjacki z wokalistyki złożyła (w czwartek 5 maja 2016 roku w Sali Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich) sopranistka z klasy śpiewu solowego dr Sylwii Burnickiej – Kalischewskiej – Agata Porczak. Był to błyskotliwie zaśpiewany recital.

Przed dyplomantką wystąpiły koleżanki Agaty Porczak z klasy śpiewu solowego dr Sylwii Burnickiej Kalischewskiej – soprany: Alena Khomich, Aleksandra Wojtachnia (II rok) i Julia Wudarczyk (I rok), jak również sama dyplomantka (w dwóch tercetach). Przy fortepianie wokalistkom towarzyszyła wykł. Karolina Stańczyk.

Goście usłyszeli pieśni i arie różnych kompozytorów, podzielone na trzy bloki: blok mozartowski, blok polski i blok światowy. Po dwóch tercetach chłopców z „Czarodziejskiego fletu” (tu dołączyła się także Wanda Wojciechowska), ariach Servilii z „Łaskawości Tytusa”, Blondy z „Uprowadzenia z Seraju”, Dorabelli z „Cosi fan tutte” Mozarta publiczność mogła wysłuchać pięknych polskich pieśni Różyckiego (”Rajski ptak”), Szymanowskiego („Daleko został cały świat”) i jubilata Moniuszki („Latem brzózka mała”), któremu w 193 rocznicę urodzin, właśnie 5 maja, zadedykowano blok utworów polskich. Atmosferę rozgrzał ostatecznie zestaw utworów Rachmaninowa („Pokochałam go”), Schuberta („Młoda zakonnica”) i Verdiego („Saper vorreste” z „Balu maskowego”). Był to idealny moment, żeby zapowiedzieć dyplomantkę Agatę Porczak. Licznie zgromadzona w Sali Anny Jagiellonki publiczność już na powitanie obdarowała Agatę miarowymi oklaskami i nie zawiodła się. Agata prezentowała utwory przewidziane ramowymi wymogami egzaminu dyplomowego. Na początek znakomicie wykonała arię Despiny „In uomini, in soldati” z I aktu z opery Mozarta „Cosi fan tutte”, subtelnie pieśń Szymanowskiego „Lecioły zórazie” op. 58, by zachwycić jeszcze bardziej arią koncertową „Si suoni la tromba” z trąbką (tu fantastyczny Tomasz Dąbrowski) i kontrastowym Brittenem „Sonetto XXXII”.

Swobodnie wykonana aria ze śmiechem „Historia niesłychana” z opery „Manon Lescault” Aubera porwała ostatecznie gości, którzy po sentymentalnej pieśni Mignon Schuberta, dowcipnie zaśpiewanej pieśni Grażyny Bacewicz „Boli mnie głowa” i popisowej arii Lindy z opery Donizettiego „Linda di Chamounix” dali upust emocjom długo i serdecznie oklaskując Agatę Porczak. Bis jednak nie mógł zostać wykonany, ponieważ Agatę natychmiast po zejściu ze sceny porwali na rozmowę reporterzy TVP 3.

Zakończenie edukacji wokalnej na poziomie licencjatu jest początkiem dalszego rozwoju wokalnego Agaty Porczak.

Już w sierpniu 2016 r. zadebiutuje ona w „Czarodziejskim flecie” Mozarta na Festiwalu Opernale w Greifswaldzie w roli I Chłopca. Trzymamy kciuki!

Kolejne licencjackie dyplomy ze śpiewu solowego odbędą się 12 maja o godz. 18:00 w Sali Anny Jagiellonki na Zamku, 16 maja o godz. 17:00 w Sali Kameralnej im. J. Nieżychowskiego Opery na Zamku, 20 maja o godz. 18:00 w sali 06 oraz 9 czerwca w Ogrodach Zimowych Pałacu pod Globusem (pl. Orła Białego 2).

 

Zapraszamy!

 

Wstęp wolny!