„Omega Impact” w Akademii Sztuki

second_tour-omega-impact-poland_akademia

Akademia Sztuki we współpracy z instrumentalistami z Hagi zaprasza na międzynarodowe warsztaty orkiestrowe zakończone premierowym wykonaniem utworu amerykańskiego kompozytora Toma Aldricha pt. „Symfonia Akordów” oraz gościnnym koncertem zespołu „Omega Impact”.

 

niedziela 1.03.2015

godz. 10.00 – 14.00 – warsztaty orkiestrowe prowadzone przez kompozytora Toma Aldricha oraz Grzegorza Marciniaka (Omega Impact),

godz. 17.00 – 18.00 – otwarta próba generalna

 

poniedziałek 2.03.2015

godz. 11.00 – premierowe wykonanie „Symfonii Akordów” Toma Aldricha w holu Pałacu pod Globusem

godz. 13.00 – 15.00 – warsztaty z kompozytorem Tomem Aldrichem,

godz. 19.00 – koncert akustyczny grupy „Omega Impact” w Sali Teatralnej w Pałacu pod Globusem

 

wtorek 3.03.2015

godz. 10.00 – warsztaty dot. karnatyckiego systemu rytmicznego prowadzone przez Grzegorza Marciniaka przy współudziale Rafała Krzanowskiego

WSTĘP WOLNY!

 

Grzegorz Marciniak (’81), kompozytor, fagocista, performer, urodził się w Szczecinie. Zaczął komponować jako nastolatek. W 2000 r. ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Szczecinie o specjalizacji muzyk instrumentalista. Dwukrotny stypendysta Miasta Szczecin.
W 2002 r. przeniósł się do Holandii, aby studiować kompozycję u Giliusa van Bergeijka, Diderika Wagenaara i Richarda Ayersa w Królewskim Konserwatorium w Hadze (dyplom w 2010 roku).
W latach 2008-2010 studiował karnatycki system rytmiczny w Konserwatorium w Amsterdamie, a w 2009 roku ukończył kurs Sonologii również Konserwatorium w Hadze. Był członkiem grup: WOOF, SZ, Royal Improvisers Orchestra, Delta Center for Contemporary Arts, Weimarstraat Republic (współtwórca) i wielu innych, z którymi wykonał kilkadziesiąt projektów m. in. free impro, teatr muzyczny. Współpracował z Asko Ensemble, Modelo62 Ensemble, 7090 Ensemble (w ramach projektu Gaudeamus
-Montreal, Kanada) Orkest De Ereprijs oraz z Teatrem Akademickim Uniwersytetu Szczecińskiego. Zdobywca nagrody Tukan Off na 32 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za spektakl środa. Uczestnik warsztatów Sound Painting z Walterem Thompsonem w Paryżu w 2009 r. Jego muzyka była wykonywana w Holandii, Niemczech, Polsce, Rumunii i Ameryce Północnej. Grzegorz Marciniak jest założycielem zespołu Omega Impact. Obecnie jest związany z Mooov Den Haag.Omega Impact to grupa muzyczna założona w 2013 r. w Królestwie Niderlandów.
Grupa, z uwagi na pochodzenie członków, ma charakter międzynarodowy. Głównym kompozytorem formacji jest Grzegorz Marciniak, pełniący również funkcje śpiewacze a towarzyszą mu:na klarnetach i saksofonie Katalończyk – Enric Sans i Morera

na perkusji, Francuz – Théo Lanau

na fisharmonii, Serb – Vladan Kulišić

na kontrabasie, Francuz – Jordi Cassagne.

 

Muzykę wykonywaną przez grupę charakteryzuje stylistyczna różnorodność, łącząca muzykę etno z elementami pop. Każda kompozycja nosi znamiona kreatywnej współpracy pomiędzy muzykami. Indywidualny wkład poszczególnych członków zespołu dotyczy zarówno kwestii aranżacyjnych jak i wykonawczych. Wszystko to sprawia, że utwory stale ewoluują otwierając się na coraz to nowe obszary muzycznych doznań i wzruszeń. Omega Impact, jeśli tylko to możliwe, unika nagłośnienia.

 

„NOC” to zbiór utworów napisanych do słów Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Utwory zostały napisane dla zespołu Omega Impact przez Grzegorza Marciniaka. Cechą charakterystyczną zbioru jest jego stylistyczna różnorodność. Odnajdujemy tam elementy muzyki etno, jazzu, popu oraz muzyki epoki baroku. Aparat wykonawczy to pięcioosobowy zespół na który składają się wyłącznie instrumenty akustyczne: fisharmonia, klarnety, saksofon altowy, kontrabas, mały zestaw perkusyjny, harmonijki klawiszowe, cymbałki

 

 

Tom Aldrich ukończył New York University (kierunek – jazz, muzyka współczesna, improwizacja i muzyka filmowa) oraz Królewskie Konserwatorium w Hadze (dyplom w 2010 r.), gdzie uzyskał tytuł magistra kompozycji. W latach 1999-2003 był akordeonistą i kompozytorem w zespole Four Bags. Zespół grał w Nowym Jorku, w miejscach takich jak: Symphony Space, Celebrate Brooklyn (Prospect Park), BAMcafé i radio WNYC. W latach 90-tych i na początku 2000 r., Tom był działał w Nowym Jorku jako muzyk i kompozytor w różnych projektac. Komponował muzykę do przedstawień teatralnych i tanecznych na off-Broadway. Pracował w szkołach (jako nauczyciel) oraz w studiach nagraniowych jako muzyk sesyjny. Podczas studiów w Holandii, pracował z wieloma najlepszymi holenderskimi i amerykańskimi zespołami grającymi muzykę współczesną, w tym: ASKO Ensemble, Bang-on-a-Can All Stars, Rosa Ensemble, Ensemble Klang oraz Ereprijs Orchestra. Ostatnio pracował jako instrumentalista i kompozytor w zespołach Weimarstraat Republic i Omega Impcat. Obecnie tworzy nowy repertuaru dla grupy muzycznej, którą zamierza wkrótce zainicjować.Symfonia akordów (2013) – )wolne tłumaczenie z ang. Poniżej opis od kompozytora w oryginale) 

to czteroczęściowy utwór, o nastrojach i emocjach wywoływanych za pośrednictwem muzycznej harmonii. Każda z części, koncentruje się na innym rodzaju akordu, poddawanego procesom zmieniającym jego wewnętrzną strukturę oraz instrumentację.

Tytuł: „Symfonia”, choć sugeruje ironiczną interpretację z powodu pozornej skromności zawartości muzycznej, nie jest przypadkowa. Forma kompozycji nawiązuje do klasycznej symfonii, której struktura miała związek z alchemicznymi i astrologicznymi ideami z czasów średniowiecza, a mianowicie: koncepcji czterech żywiołów (I część – ogień, II część – woda, III część – powietrze, IV część – ziemia). Nawiązanie do tych idei łączy Symfonie akordów z przeszłością (niezależnie od przedziału czasowego i stylu muzycznego).

Aspekt eksperymentalny utworu, zawiera się przede wszystkim w pytaniu: jakie emocjonalne cechy mogą pozostać w muzyce pozbawionej wszelkich ekspresyjnych wymiarów, z wyjątkiem czysto harmonicznych (harmonii rozumianej w sensie zachodniej muzyki klasycznej i popularnej).

Hipotetycznie, niemal całkowity brak sugestywnych gestów muzycznych, sprawia, że słuchacz odnajduje sens akordów w bardziej radykalny (pozbawiony stylistycznych manifestacji) i indywidualny sposób. Dzięki temu wszechstronny zakres zmian harmonicznych w Symfonii akordów, może aktywować u słuchacza emocjonalny rezonans o nieograniczonej głębokości. Całość zostanie wykonana przez pięcioosobowy, akustyczny zespół muzyczny. Słuchacz będzie miał okazję usłyszeć m. in.: fisharmonię, harmonijkę klawiszową, klarnet (również klarnet basowy), dzwonki, kontrabas oraz pianino.

 

Symfonia została wykonana w Japonii w 2012 r. jako akompaniament do układu choreograficznego autorstwa Aki Sato. Ponadto, 4 część była wykonywana na różnych festiwalach muzycznych m. in. w USA, Izraelu i Holandii przez pianistkę Teodorę Stepancić. Symfonia może być wykonywana instrumentalnie a także z dodatkiem projekcji video ew. układu tanecznego. Wykonanie symfonii w Akademii Sztuki w Szczecinie będzie światową premierą utworu granego w całości.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *