Obecność / Brak / Ślady

11 marca – 25 kwietnia 2016 | Muzeum Historii Żydów Polskich | ul. Mordechaja Anielewicza 6 | Warszawa

Wernisaż 10 marca 2016 g. 19.00

Jaka jest żydowska tożsamość? Jaka jest tożsamość Warszawy jako ośrodka żydowskiego życia? Jaki jej obraz wyłania się z pamięci zbiorowej, indywidualnej, dzisiejszych doświadczeń? Kto jest „tutejszy”? To kilka pytań podjętych przez artystów-rezydentów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Prace przedstawione na wystawie zostały zrealizowane podczas 13 rezydencji artystycznych w Muzeum POLIN. Artyści pochodzący m.in. z Polski, Izraela, Czech, Holandii, Turcji, Ameryki Północnej i Południowej, prezentują różnorodne podejścia do problematyki dziedzictwa żydowskiego i wielokulturowości Warszawy, tworząc wielogłosowy komentarz do jej historii i współczesności.

Prace prezentowane na wystawie stworzyli Luísa Nóbrega, Eliane Esther Bots, Noa Shadur&Konrad Smoleński, Tamara Moyzes&Shlomi Yaffe, Jasmine Bakalarz, Itay Ziv, Benny Nemerofsky Ramsay, Hubert Czerepok (Wydział Malarstwa i Nowych Mediów, Akademia Sztuki w Szczecinie), Florencia Levy, Aslı Çavusoglu&Simone De Iacobis&Małgorzata Kuciewicz, Lukas Ligeti, Maya Schweizer i Sharon Lockhart.

Ich realizacje filmowe, dźwiękowe, fotografie czy dokumentacje działań w przestrzeni publicznej ogniskują się wokół tytułowych kategorii – obecności, braków i śladów.

W przypadku żydowskiej Warszawy te kategorie przenikają się i pozostają w stałym napięciu. Poszukując śladów, artyści odczytują zarówno realne, jak i symboliczne konteksty aktualnej żydowskiej codzienności; mówiąc o nieobecności – wskazują na ukrytą obecność, odsłaniają fizyczne ślady przeszłości, raz głośno komentują, raz milkną.

Podejmując temat materialnego i niematerialnego dziedzictwa, odwołują się zarówno do kanonu kultury żydowskiej, jak i klisz czy stereotypów, które wokół niej narosły. Pochylając się nad mikrohistorią, uruchamiają uniwersalne pytania, wykraczające daleko poza lokalny kontekst.

Wszystkie prace powstały we współpracy z Muzeum POLIN, większość przy udziale lokalnej społeczności żydowskiej, muranowskiej, warszawskiej. Wystawa „Obecność/ Brak/ Ślady” będzie pierwszą wspólną prezentacją tych prac, stanowiąc jednocześnie zapis długofalowego działania łączącego obszary sztuki i edukacji dorosłych.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Kuratorkami wystawy i programu rezydencji artystycznych „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” są Ewa Chomicka i Agnieszka Pindera.

Wystawie będzie towarzyszyło m.in. seminarium „Aktualizacja historii, eksperyment, partycypacja” z udziałem twórców i ekspertów-komentatorów poszczególnych prac oraz publikacja z tekstami m.in. dr hab. Adama Lipszyca, dr hab. Iwony Kurz, Pawła Smoleńskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *