Nietypowe plakaty | wystawa

do 4 stycznia 2015 | Galeria w Alei Fontann | Al. Jana Pawła II | Szczecin

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy plakatu studentów Akademii Sztuki z prowadzonej przez dra Michała Kacperczyka pracowni Typografii (Wydział Sztuk Wizualnych).

 

O wystawie:

Pracownia Projektowania TYPOgrafii, którą mam przyjemność prowadzić na Akademii Sztuki w Szczecinie ulokowana jest w strukturze Uczelni na Wydziale Sztuk Wizualnych jako jedna z pracowni kierunkowych (pracownia dyplomująca).

Pracownia TYPO cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów Akademii. Świadczy to m. in. o świadomości adeptów projektowania graficznego o konieczności studiowania zagadnień z zakresu typografii w drodze do wykształcenia pełnej ‘świadomości projektowej’ i pełnienia roli twórcy komunikacji wizualnej.

Głównym celem studiów w Pracowni jest wzbogacenie warsztatu grafika-projektanta o umiejętność typograficznej interpretacji problemów projektowych. Ćwiczenia, które realizują studenci dotykają problematyki związanej m.in. z klasyfikacją krojów pism, typograficzną interpretacją komunikatu wizualnego, klasyką i nowoczesnością w projektowaniu, typografią funkcjonalną, architekturą projektu literniczego, mikro i makrotypografią, abstrakcją i konkretem w projektowaniu typograficznym, typografią publikacji wielostronicowych, czytelnością składu, pismem w przestrzeni publicznej, typografią 2D, 3D, po typografię kinetyczną – na potrzeby nowych, dynamicznych mediów.

Przedmiotem ćwiczeń semestralnych w Pracowni są rozmaite kompozycje m. in. plakaty typograficzne, logotypy, znaki liternicze, wydawnictwa tradycyjne i multimedialne, autorskie projekty krojów pism, kampanie typograficzne, typografia czołówek telewizyjnych, stron internetowych, bannerów, aplikacji mobilnych i inne niestandardowe w formie projekty graficzne. Niezależnie od tematu ćwiczeń semestralnych studenci mają za zadanie ograniczyć swoje wypowiedzi plastyczne do czysto typograficznych środków wyrazu, zerwać ze światem przestawieniowym, hołdować syntezie i klarowności komunikatu wizualnego, jak również dbać o ścisły związek formy i funkcji autorskich kreacji. Głównymi priorytetami projektowymi podczas realizacji ćwiczeń w Pracowni TYPO są takie zagadnienia jak czytelność projektu, jego funkcjonalność, oszczędność formy i adekwatność środków wyrazu do tematu zadania.

W każdym semestrze powstaje wiele znakomitych projektów graficznych.

W wystawie NIETYPOWE PLAKATY bierze udział kilkunastu studentów, jak również kilku absolwentów Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Wyboru prac, które prezentowane są na wystawie dokonali kuratorzy wystawy – Pani Kaja Kleśta i Pan Piotr Depta. Dziękując wspomnianym Studentom za włożony w organizację wystawy wysiłek, chciałbym jednocześnie ukłonić się Gospodarzom wystawy – restauracjom i kawiarniom, które tworzą wspólnie niezwykle interesującą inicjatywę – ‘żywą galerię’ w przestrzeni publicznej Szczecina – Galerię w Alei Fontann.

 

Michał Kacperczyk

 

 

Autorzy prac:

Piotr Depta

Michał Firkowski

Gabriela Golińska

Kaja Gregrowicz

Anna Herbik

Anna Jasiakiewicz

Sandra Kamińska

Kaja Kleśta

Olga Korban

Monika Lizak

Aleksandra Lubas

Natalia Małachowska

Maciej Nowicki

Agnieszka Orlińska

Krzysztof Paczkowski

Urszula Słowacka

 

Kuratorzy wystawy: Piotr Depta, Kaja Kleśta

Projekt graficzny: Kaja Kleśta

Wystawa czynna do 4.01.2015 r.

 

Więcej:

https://www.facebook.com/events/665905866840885/sz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *