Nie(ch) żyją Mistrzowie!

500 – rocznica urodzin  Lucasa Cranacha Młodszego
4 października 2015 | niedziela | godzina 12.00 * | wstęp wolny

Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27

* obraz można oglądać do godziny 16.00
Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na kolejną edycję projektu „Nie(ch) żyją Mistrzowie!” czyli prezentacji wybranych dzieł z kolekcji,  której kluczem są daty urodzin wybitnych artystów. Tym razem, w 500. rocznicę urodzin, przybliżymy sylwetkę wybitnego malarza Lucasa Cranacha Młodszego. Jego „Portret księcia Filipa I” to jeden z najcenniejszych obrazów w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obraz będzie można oglądać w najbliższą niedzielę, w godzinach 10.00 –16.00 , w remontowanym Muzeum Tradycji Regionalnych przy ulicy Staromłyńskiej 27  (tego dnia , mimo utrudnień związanych z remontem, galeria zostanie udostępniona zwiedzającym) na wystawie „Złoty Wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”. Główne wydarzenia obchodów planowane są na samo południe (12.00) – spotkanie z Kierowniczką Działu Sztuki Dawnej MNS Moniką Frankowską-Makałą, „interwencja artystyczna” studentów Akademii Sztuki oraz finał projektu Hanny Olejnik „ Sobowtór księcia Filipa I”. Wstęp wolny.

Lucas Cranach Młodszy, Portret księcia pomorskiego Filipa I, 1541, olej, deska, Muzeum Narodowe w Szczecinie

Lucas Cranach Młodszy, Portret księcia pomorskiego Filipa I, 1541, olej, deska, Muzeum Narodowe w Szczecinie

Lucas Cranach Młodszy urodził się pięćset lat temu, 4 października 1515 roku w Wittenberdze w Niemczech. Był synem słynnego wówczas artysty Lucasa Cranacha Starszego, nadwornego malarza władców Saksonii. Pobierał nauki u ojca, był jego głównym współpracownikiem, a po jego śmierci w 1553 r. przejął kierowanie warsztatem. Cranachowie specjalizowali się zarówno w obrazach o tematyce religijnej i mitologicznej, jak też w portretach. Lucas Cranach Młodszy przez długi czas pozostawał w cieniu ojca, a jego twórczość postrzegana była jedynie jako kontynuacja stylu wypracowanego przez mistrza. Dopiero ostatnio zaczęto doceniać go jako samodzielnego twórcę, który wniósł własny wkład w sztukę niemiecką XVI wieku. Pięćsetne urodziny Cranacha stały się okazją do intensywnych badań nad jego twórczością i licznych wystaw poświęconych temu artyście.

Namalowany w 1541 roku „Portret księcia Filipa I” należy do  wczesnego okresu twórczości Lucasa Cranacha Młodszego. To jeden z najcenniejszych obrazów w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, ważny także ze względu na osobę portretowanego – wołogoskiego księcia, mecenasa sztuki i dobroczyńcy uniwersytetu w Greifswaldzie, który w 1534 roku wraz z panującym w Szczecinie Barnimem IX (XI) wprowadził na Pomorzu luteranizm. Ciekawym zbiegiem okoliczności Filip I urodził się w tym samym roku, co Lucas Cranach Młodszy, zaledwie kilka miesięcy wcześniej 14 lipca 1515 roku. W tym roku obchodzimy zatem podwójny jubileusz pięćsetnych urodzin: artysty i sportretowanego przez niego księcia.

Monika Frankowska-Makała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *