„MyDAN” | finisaż i oprowadzanie kuratorskie

23 marca 2015 | poniedziałek | godzina 16.00 | Galeria Rektorska Akademii Sztuki w Szczecinie | Pałac pod Globusem |pl. Orła Białego 2
Zapraszamy na finisaż wystawy plakatów „MyDAN” (Mój Majdan) studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, połączony z oprowadzaniem kuratorskim z udziałem prof Lexa Drewinskiego.
Czasem „plakat musi strzelać”
Wystawa plakatów „MyDAN“ (Mój Majdan) studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Gołąb pokoju przygwożdżony śmiertelnie do zbroczonej krwią ziemi sierpem pochodzącym z sowieckiej flagi. „Putin – żywy lub martwy” jak poszukiwany listem gończym groźny przestępca. „Lepiej martwy”… głosi plakatowe przesłanie. Wielki czarny krzyż złożony z opon samochodowych płonących na Majdanie, mających za zadanie zatrzymanie na bezpieczną odległość sił porządkowych skierowanych przeciwko demonstrantom. To wszystko i dużo więcej prezentuje „MyDAN” (Mój Majdan) wystawa plakatów studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu powstałych pod moją opieką artystyczną.
Obchodzimy rocznicę tragicznych wydarzeń na kijowskim Majdanie. Aneksja Krymu, anektowanie coraz większych części wschodniej Ukrainy przez „zielonych ludzików” z bronią (m.in. rosyjskie wyrzutnie rakietowe i czołgi) zakupioną według słów Władimira Putina… w przydrożnych sklepach, zestrzelenie we wschodniej Ukrainie samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych z 298 pasażerami na pokładzie, a ostatnio niewyjaśniony mord na Borysie Niemcowie rosyjskim opozycjoniście, krytyku rosyjskiej interwencji na Ukrainie, nie mogą nastrajać optymistycznie.

 

Kiedy przed rokiem zostałem zaproszony o poprowadzenie warsztatów z plakatu ze studentami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu żaden inny temat nie wchodził w grę. Wydarzenia na kijowskim Majdanie nie pozostawiły nas obojętnymi. W wyniku 5-cio dniowego pobytu w Domu Plenerowym w Skokach koło Poznania powstało przeszło 100 plakatów. Więcej niż podczas całego semestru!
Na wystawie w Galerii Rektorskiej w Akademii Sztuki w Szczecinie prezentujemy (z braku większej powierzchni wystawienniczej) wybór plakatów, którego nie łatwo było dokonać w związku z bardzo wysokim poziomem niemal wszystkich powstałych podczas pleneru prac.  Będzie jednak możliwość zobaczenia wszystkich plakatów powstałych w ramach projektu „MyDAN” podczas wykładu prof. Lexa Drewinskiego, który odbędzie się 23 marca 2015 roku w ramach finisażu. Niemoc polityków unijnych, a co za tym idzie brak skutecznej reakcji na agresywną politykę Rosji wobec sąsiedniego, ciągle jeszcze suwerennego państwa, obezwładnia. Ale nie projektantów plakatów! Czasem „plakat musi strzelać”. Takie są też prezentowane w Galerii Rektorskiej plakaty studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy.
dr hab. Lex Drewinski prof. AS w Szczecinie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *