Michał Kacperczyk | KONKRET

25 listopada 2014 – 18 stycznia 2015 | Galeria Wyższej Szkoły Technicznej | Katowice

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy dr Michała Kacperczyka z Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Michał Kacperczyk

Urodzony w 1982 roku w Łodzi. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi (2002).W latach 2002-2007 studiował na Wydziale Artystycznym AHE w Łodzi na Kierunku Grafika. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Krzysztofa Tyczkowskiego (2005) i prof. Stanisława Łabęckiego (2007). W 2011 roku uzyskał stopień doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Od 2013 roku prowadzi Pracownię Projektowania Typografii w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie.  Od 2012 roku pełni funkcję Prodziekana kierunku Grafika na Wydziale Artystycznym AHE w Łodzi, gdzie od 2007 roku prowadzi Pracownię Typografii. W latach 2009-2012 pełnił funkcję dyrektora kreatywnego agencji reklamowej PHENO, gdzie wdrożył m.in.: nowe logo i system identyfikacji Miasta Łodzi. W latach 2006-2008 pracował w międzynarodowej agencji interaktywnej Euro R.S.C.G DigitalOne.

Specjalizuje się w projektowaniu typografii, komunikacji wizualnej, grafice wydawniczej i reklamowej. Projektuje m.in. plakaty, znaki, okładki wydawnictw, systemy identyfikacji graficznych, kampanie reklamowe i publikacje wielostronicowe. Jego domeną jest plakat i oprawa graficzna wystaw. Znaczna większość jego prac powstaje na potrzeby rynku kutlury i sztuki. Współpracuje z instytucjami kultury, wydawnictwami, agencjami reklamowymi, ośrodkami akademickimi i firmami komercyjnymi. Projektował m.in. dla takich instytucji jak: Inselgalerie Berlin, Association Le Point Neuf Paris, POSK Gallery London, Ostravská Univerzita v Ostravě, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Filharmonia Łódzka, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Patio Centrum Sztuki, Urząd Miasta Łodzi, Polski Związek Piłki Nożnej i wielu znanych korporacji, które są liderami w swoich branżach [m.in. British American Tobacco, Kompania Piwowarska, Masterfoods, Orange, Telekomunikacja Polska, PZU, IKEA, ROSSMANN, Volkswagen, Audi (…) i wielu innych firm.

Autor kilku wystaw indywidualnych w Polsce (ważniejsze wystawy indywidualne: Konkret, TypoDeSign, Formy Typogeometryczne, KonTeksty, Litery i Słowa), ponad 20 branżowych publikacji (m.in: Art Directors Club Annual 86, The Best of Visual Communication Around the Globe, Szwajcaria 2007 i Creativity Annual Awards 37, HarperCollins, USA 2008). Uczestnik ponad 60 ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w  Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Słowacji i Polsce).

Laureat kilku prestiżowych nagród i wyróżnień w zakresie sztuki plakatu i projektowania graficznego (m.in. w Japonii i USA). W 2008 roku nagrodzony złotą statuetką międzynarodowgo przeglądu kreatywności Creativity Annual Awards w Kentucky w USA.

Prace w zbiorach galerii i muzeów w kraju i za granicą [m.in.: Art Directors Club, New York, USA; Art Museum Laht, Finlandia; Takasaki Art Center, Japonia; Musée de la Publicité w Paryżu / Musée du Luvre (French National Collection); Chaumont Poster Collection; Creativity Collecion, Kentucky, USA; Trama Visual A.C., Mexico City; Jan Koniarek Gallery, Trnava, Słowacja; Muzeum Śląskiego w Katowicach; Galerii Plakatu w Krakowie (Dydo Poster Collection); Muzeum Plakatu w Wilanowie / Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie (…) oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Twórczość w zakresie grafiki użytkowej i typografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *