Mateusz Choróbski | Niebieski Ptak

15 stycznia 2015 | czwartek | godzina 18.00 | Zona Sztuki Aktualnej | Pałac pod Globusem

 

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy “Niebieski Ptak” Mateusza Choróbskiego 15 stycznia 2015 roku o godz. 18:00 oraz na spotkanie z artystą 16 stycznia o godz. 14:00 w Zonie Sztuki Aktualnej w Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

 

Mateusz Choróbski

Niebieski Ptak

kuratorka: Aurelia Nowak

 

Wystawa Niebieski Ptak prowadzi odbiorców poprzez meandry prywatnej historii artysty, stawia wobec kulturowego rozumienia jego pozycji w społeczeństwie jak i pokazuje niezwykły wpływ tego związku frazeologicznego na powstające utwory artystyczne w XX i XXI wieku.

 

Fascynacja obecnością samego koloru niebieskiego w kulturze stała się w pewnym momencie obsesją artysty. Otóż niebieski okazał się być niezwykle istotny dla wielu twórców. Od razu przychodzą na myśl: wstrząsający film Blue Dereka Jarmana, Błękitne Światło Leni Riefenstahl, obrazy Yves Kleina, niebieska taśma Krasińskiego, Niebieski Kieślowskiego, okres błękitny Picassa, błękit pojawiąjący się w malarstwie średniowiecznym i renesansowym, błękit użyty przez markę Nivea, Pelikan, Evian, Smerfy, papierosy Blue Philip Morris, błękitne malowidła na wazach i ceramikach, błękit na fladze Unii Europejskiej, Out of the Blue

Lawrence Weinera. Sam kolor niebieski stał się tematem przewodnim wielu wystaw, czy badań historycznych.

 

Mateusz Choróbski, "Niebieski Ptak"

Mateusz Choróbski, „Niebieski Ptak”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *