Leszek Szurkowski „Urban Surgery” | Richard Tabaka „I’m not a robot” w R+

do 3 listopada 2018 | Galeria R+ | Pałac pod Globusem | pl. Orła Białego 2 | Szczecin

Szukanie wyjścia z wizualnego „zaśmiecenia” naszej ikonosfery wraz z propozycją konstruowania przekazu – w przestrzeni galerii – przestrzeni „miejskiej”, to główny cel instalacji Leszka Szurkowskiego. Dokonane ma to być za pomocą multiprojekcji,  animacji i form ruchomych. Poprzez rozwarstwienie kompozycji dwuwymiarowych (kolaży) oraz nawiązanie do zbioru cytatów i notatek w formie ich animacji lub projekcji przestrzennych z dołączeniem ruchu i dźwięku, dokonany zostanie „powrót” do trójwymiarowości przestrzeni miejskiej; być może ułatwi to „naukę czytania” otaczającego nas chaosu wizualnego.
Instalacja „I’m not a robot” Richarda Tabaki jest zestawieniem czterech dygitalnych poziomów – czy tez wersji – jednej rejestracji cyfrowej oraz konfrontacje tychże poziomów miedzy sobą w jednej przestrzeni. Jednym z zamierzeń instalacji jest zwrócenie uwagi na wzajemne uzupełnianie się tych czterech „wersji” a przy tym na ich technologiczna nierozłączność. Przechodzenie od prostej, wizualizacji kilku wybranych znaków, słów a nawet zdań, przez jego heksadecymalny zapis z możliwością podsłuchiwania jego maszynowego odczytywania, aż do jego audiowizualnej wersji, ma na celu uzmysłowienia odbiorcy wielorakości takiego zapisu. W ten sposób dochodzi na tych czterech płaszczyznach instalacji do zobrazowania również tych „niewidzialnych” do tej pory, immanentnych części efektu cyfrowej rejestracji.
Jacek M. Piechucki

Leszek Szurkowski
Urodzony w 1949 roku w Poznaniu. Absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Doktorat i habilitacja w zakresie fotografii i multimediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). W latach 1992–2003 profesor wizytujący Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 2007–2016 profesor Wydziału Artystycznego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Konsultant w dziedzinie Komunikacji Wizualnej i Mediów dla Arriyadh Development Authority w projekcie Atturaif Museology (UNESCO) w Rijadzie, Arabia Saudyjska. Wykładowca Akademii Nikona.
Zajmuje się fotografią, grafiką użytkową, fotoilustracją oraz konsultacjami w zakresie komunikacji wizualnej i mediów. Specjalizuje się w projektowaniu książek i materiałów drukowanych, wystawiennictwie a także w projektach z zakresu komunikacji wizualnej oraz edukacji.
W 1982 założył w Kanadzie studio LES INC, które prowadzi działalność w zakresie fotografii, multimediów, projektowania graficznego oraz strategicznego zarządzania projektami kreatywnymi.
Zrealizował pond 60 wystaw indywidualnych i uczestniczył w przeszło 150 krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych, prezentując swoje prace, wykładając i zasiadając w jury.
Prace drukowane między innymi w „Communication Arts Magazine”, „Graphis”, „Graphic Excellence USA”, „Masters of Photography”, „APA Awards Book” i „Photo District News”.
Reprezentowany przez:
First Light (Toronto)
Illulogica.com (Warszawa)
www.szurkowski.com

Ryszard Tabaka
Urodzony w 1948 roku w Łodzi. Od 1982 mieszka w Australii. Były członek ŁTF i ZPAF.
W latach 1970-1976 aktywnie prezentował swoje prace na zbiorowych i indywidualnych wystawach w kraju i zagranicą. W latach 1977-1981 konsekwentnie prezentował swój artystyczny program zatytułowany Poza Formą (Beyond Form) na szeregu indywidualnych i grupowych prezentacjach wykorzystując fotografię, film i instalację jako środki wyrazu m.in. w Tokio i Kobe w Japonii, Nowym Jorku czy Krakowie. Głęboko zaangażowany w aktywność Foto-Medium-Art jak również w szereg artystycznych seminariów: Stany Graniczne Fotografii — Katowice 1997 Międzynarodowa Sesja Sztuki Kontekstualnej — Galeria Remont, Warszawa 1978, Edinburgh Art 78 — Richard Demarco Galeria Edinburgh, Szkocja 1978. Ponadto prace Artysty pokazywane były m.in. w Centrum Pompidou w Paryżu, w Melbourne, Sydney, ale także w Łodzi, Katowicach czy Świdnicy.  W swoich pracach koncentruje się na analizie relacji pomiędzy prezentacją wizualną i indywidualną percepcją na poziome zarówno świadomości jak też podświadomości.

kurator wystawy: Jacek M. Piechucki
projekt plakatu: Michał Kacperczyk

kurator Galerii R+: Marta Dziomdziora

Galeria R+ czynna jest od wtorku do soboty w godzinach 15:00-19:00.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *