KONCERT KAMERALNY

11 stycznia 2015 | godz. 17.00 | Akademia Sztuki w Szczecinie | Sala Kameralna | Pałac pod Globusem | pl. Orła Białego 2

 

wykonawcy

Ewa Guzowska – altówka

Szymon Guzowski – kontrabas

Maria Koszewska-Wajdzik

Piotr Żukowski – fortepian

 

w programie

  1. Clarke – Sonata na altówkę i fortepian
  2. Hindemith – Sonata na altówkę i fortepian
  3. Bottesini – Elegia D-dur; Tarantella; Wariacje „Nel cor piu non mi sento”

 

WSTĘP WOLNY!

 

 

Ewa Guzowska

Ewa Guzowska w 2003 r. ukończyła studia z wyróżnieniem w klasie altówki prof. Hansa Joachima Greinera na Universitat der Kunste w Berlinie otrzymując najwyższą punktacje. W roku 2007 ukończyła z wyróżnieniem Summa Cum Laude studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej Konzertexammen na w/w uczelni w Berlinie. Jest również absolwentką z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

W latach 1999-2007 współpracowała z licznymi orkiestrami, jak na przykład: Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Berliner Kammer Orchester, Deusches Kammer Orchester (współpracując przy projektach symfonicznych m.in. z M. Vengerowem, S. Minzem, T. Zimmerman, S. Meyer, I. Pogorelicem czy H. Hardenbergerem ), Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Komische Oper Berlin, Kammerorchester Berlin. Z w/w orkiestrami koncertowała na terenie całej Europy dokonując licznych nagrań radiowych oraz telewizyjnych. W 2002 roku współpracowała z zespołem kameralnym prof. Thomasa Brandisa oraz z kwartetem smyczkowym Phitagoras, dokonując wielu nagrań i realizacji programów dla Deutschland Radio Berlin. Na stałe artystka współpracuje z zespołem Kammerorchester Berlin oraz z orkiestrą kameralną,  skład której tworzą soliści Komische Oper realizując muzykę kantatowo-oratoryjną. W 2005 roku współpracowała również z Polish Chamber Orchester biorąc udział w tournee pod kierunkiem Nigela Kennedy`ego.

Ewa Guzowska jest laureatką licznych nagród, m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (1998), I wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Altowiolistów im. Jana Rakowskiego w Poznaniu (1998), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Altowiolistów w Quakenbruck. Otrzymała również stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1999). Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką w Deutsche Symphonie Orchester Berlin (1999-2001). Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką w Komische Oper w Berlinie (2002-2005). Wygrała konkurs na stypendium Deutsche Oper Berlin wraz z kursem kameralnym w Japonii. W 2012 roku otrzymała honorowe odznaczenie od Prezydenta Konina za upowszechnianie kultury muzycznej w Koninie.

Ewa Guzowska od roku 2006 prowadzi kursy dla altowiolistów m.in. w Stade (Niemcy), Dreźnie, Berlinie oraz kursy dla uczniów i nauczycieli Szkół Muzycznych w Poznaniu, Gorzowie Wlkp. ,Szczecinie, Pile, Jarocinie, Koszalinie, Koninie, Ostrowie Wielkopolskim, Gnieźnie, Radomiu, Lublinie. Ponadto jest Jurorem konkursów altówkowych we Wrocławiu, Pyrzycach oraz Szczecinie. Jest inicjatorką oraz współorganizatorką wraz Konińskim Towarzystwem Muzycznym, Międzynarodowego Kursu Muzycznego dla Altowiolistów i Kontrabasistów im. Witolda Friemanna w Koninie, gdzie występuje w charakterze wykładowcy oraz dyrektora artystycznego. 0d roku 2013 współpracuje z Prof. W. Walaskiem (dyrektorem artystycznym), prowadząc klasę altówki na kurskie w Janowcu nad Wisłą. Ewa Guzowska jest organizatorką, pomysłodawcą i wykładowcą Ogólnopolskich Warsztatów Altówkowych im. F.Nowowiejskiego w Poznaniu.

Od roku 2014 współpracuje z fundacją Procello biorąc udział jako wykładowca  w klasie altówki w Jesiennych Kursach Muzycznych w Poznaniu. Od roku 2006 artystka na stale współpracuje z Kwartetem Wielkopolskim, skład którego tworzą wybitni muzycy poznańscy. Ewa Guzowska w latach 2004-2008 pracowała na stanowisku lidera-solisty grupy altówek w Poznańskiej Filharmonii im. T. Szeligowskiego. Pełniła również funkcje kierownika grupy. Występowała wielokrotnie jako solistka wykonując z orkiestrą  koncerty na altówkę C.Stamitza, J.Ch.Bacha, W.A.Mozarta (symfonia koncertująca), F.Haendla, P.Hindemitha, E.Fabiańskiej-Jelińskiej.

Ewa Guzowska jest adiunktem, doktorem habilitowanym w klasie altówki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W 2015 roku otrzymała stanowisko Profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu.

 

 

 

Szymon Guzowski

W roku 1999 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, w klasie kontrabasu profesora Piotra Czerwińskiego.

W 1997 roku zdobył wyróżnienie na VI Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym  im.  A. B. Ciechańskiego  w Poznaniu. W 1998 roku brał udział  w  międzynarodowym konkursie muzycznym Tunbridge Wells Young International Concert Artists w Wielkiej Brytanii zdobywając 4-te miejsce w sekcji instrumentów smyczkowych. W 1999 roku zdobył wyróżnienie na 3-cim Międzynarodowym Konkursie  Kontrabasowym w Brnie. W  2000   roku zdobył  wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym  im. J. M. Sperera w Woltzegarten w Niemczech.

Od roku 2000 zatrudniony na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. W roku 2008 obronił pracę doktorską zatytułowaną „Tradycja wykonawcza a indywidualna koncepcja interpretacji dzieła. Analiza praktyki wykonawczej na podstawie oryginalnych i transkrybowanych utworów na kontrabas” napisaną pod kierunkiem profesora Piotra Czerwińskiego w Poznaniu. W maju 2008 roku uzyskał tytuł Doktora Sztuki Muzycznej w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka.

W roku 2013 ukończył studia podyplomowe w zakresie gry na violone, kontrabasie wiedeńskim i violi da gamba w klasie Kazimierza Pyzika w Zakładzie Instrumentów Historycznych na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Od roku 2000 jest również  muzykiem Filharmonii Poznańskiej. W ciągu trzynastu lat  pracy, początkowo na stanowisku muzyka tutti a później jako solista, wykonał ok. pięciuset koncertów (głównie symfonicznych). Współpracował   z wielkimi osobowościami światowego formatu, z  dyrygentami takimi  jak:  Neville Marriner, Antoni Wit, Christopher Hogwood, Louis Langree, Stanisław Skrowaczewski, Krzysztof Penderecki, Michael Sanderling, Jan Krenz, Zdenek Macal, Jacek Kaspszyk, Krzysztof Urbański, Jerzy Maksymiuk, Jose Maria Florencio Junior, Łukasz Borowicz oraz solistami, takimi jak: Julian Rachlin, Vadim Repin, Maxim Vengerov, Antonio Meneses, Joshua Bell, Olga Kern, Stephen Hough, Kevin Kenner, Ingolf Wunder, Albrecht Mayer, Sarah Chang, Victoria Mullova, Alena Baeva,  Stephen Isserlis, Simon Trpceski, Yuliana Avdeeva, Simone Kermes, Aleksandra Kurzak, Samuel Ramey, Piotr Beczała, Bartłomiej Nizioł, Sergei Nakariakov, Adam Makowicz, Daniel Stabrawa, Francesco Meli, Christian Lindberg, Ida Haendel, Konstanty Andrzej Kulka, Kaja Danczowska, Aimi Kobayashi, Rafał Blechacz, Gabriel Sabbatini, Piotr Paleczny i wielu innych. Z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej dokonał licznych nagrań. Wiele z tych produkcji zostało bardzo dobrze przyjętych przez krytykę. W śród nich są pozycje wyróżnione i nagrodzone.

Znaczącą częścią jego artystycznej działalności jest kameralistyka. Współpracował z uznanymi artystami (m.in. z Ch. Hogwoodem, A.K. Kulką, S. Firlejem, B. Bryłą, M. Drewnowskim, B. Niziołem, J. Żołnierczykiem,) a także zespołami kameralnymi (m.in. Kwartetem Wieniawskiego, Chopin Trio).  Na stałe współpracuje z orkiestrami kameralnymi Feel Harmony i Collegium F. W latach 2008 – 2014 brał udział w wielu koncertach, wykonując muzykę dawną na instrumentach historycznych, w ramach projektów, których inicjatorami były zespoły m. in. Arte dei Suonatori, Academia dell’a Arcadia, Collegium Musicum Poznań, Capella Virdimontana oraz Musica Humana.

W kręgu jego zainteresowań znajduje się również muzyka współczesna. Uczestniczył w wielu prawykonaniach, m.in. Koncertu podwójnego na skrzypce i altówkę – Krzysztofa Pendereckiego (polskie prawykonanie), kompozycji Zbigniewa Kozuba Walk Drumming na kontrabas i perkusję w 2012 w ramach festiwalu 41. Poznańska Wiosna Muzyczna, Alecto  na orkiestrę smyczkową Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego a w 2013 roku Dominus regit me Pawła Łukaszewskiego na baryton i zespół instrumentalny. W ramach 50. Konkursu Młodych Kompozytorów Im. Tadeusza Bairda z zespołem an_ARCHE new music ansamble wziąłem udział w prawykonaniach utworów młodych kompozytorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *