Koncert D`Arcangelo/Kościuszko Duo | premiera płyty

27 lutego 2016 | sobota | godzina 18.00 | Ogród Zimowy | Pałac pod Globusem | wydarzenie biletowane

 

W ostatnią sobotę lutego, 27.02.2016, duet fletowo-gitarowy D`Arcangelo/Kościuszko zagra wyjątkowy koncert połączony z prezentacją nowej płyty. Wydarzenie odbędzie się w Mediatece Akademii Sztuki w Szczecinie przy placu Orła Białego. Bilety (w cenie 15 zł) do nabycia przed koncertem.

 

Album zawierający utwory w śródziemnomorskich klimatach jest pierwszym wspólnym nagraniem muzyków rozwijających międzynarodowe kariery solowe. W sobotę zabrzmi muzyka francuska, włoska i hiszpańska, dla miłośników bardziej poważnych form duet przygotował również Sonatę BWV 1035 Jana Sebastiana Bacha. Płyta duetu została nagrana i zrealizowana w Akademii Sztuki w Szczecinie, za warstwę dźwiękową odpowiada znakomity reżyser dźwięku, wykładowca AS – Bartłomiej Orłowski, wielokrotnie wyróżniany w prasie fachowej za realizację albumów solowych Jakuba Kościuszki.

 

Szczecińska publiczność miała już okazję słuchać koncertu duetu dwa lata temu, podczas Wiosennych Koncertów Gitarowych. Występ w Akademii Sztuki to znakomita okazja, by zachwycić się jeszcze raz perlistym dźwiękiem fletu Rity D`Arcangelo i ciepłym, nasyconym brzmieniem gitary Jakuba Kościuszki.

D`Arcangelo Kosciuszko cover

Program koncertu:

 

J.S. Bach – Sonate BWV 1035

  1. Paganini – Cantabile
  2. Albeniz – Granada

trad./Maganini – Romanesca

  1. Ravel – Piece en forme de habanera
  2. Faure – Pavane

 

Rita D’Arcangelo

Niezwykle utalentowana i utytułowana flecistka. Urodzona w Guardiagrele we Włoszech, jest absolwentką Konserwatorium w Pescarze, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Ukończyła również studia podyplomowe w Royal Northern College of Music w Manchesterze, studiowała w Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Mediolanie w klasie profesora Raffaela Trevisani oraz w Hochschule für Musik w Mannheim w klasie Jeana-Michela Tanguy. Rita D’Arcangelo uczestniczyła w pierwszym kursie mistrzowskim Sir Jamesa Galwaya organizowanym we Włoszech oraz kontynuowała naukę na kursach we Włoszech i w Szwajcarii.

Debiutowała jako muzyk orkiestrowy w Młodzieżowej Orkiestrze w Abruzzo. Koncertowała z najlepszymi orkiestrami Europy i świata, wykonując repertuar solowy i kameralny. Występowała m. in. z Orchestra Sinfonica „A. Toscanini” z Parmy, „l’Orchestre des Juenes de l’Union Europenne”, University Orchestra of Milan, Kurpfaelzische Kammer Orchester (KKO) czy Philharmonie der Nationen, z którą uczestniczyła w światowym tournée. Zanim w maju 2011 roku została pierwszą flecistką Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej założonej przez Piotra Borkowskiego, związana była z orkiestrą Hyogo Performing Arts Center w Japonii, do której wybrana została na podstawie międzynarodowego konkursu. W latach 2008-2011 zagrała z nią ponad 300 koncertów w największych salach koncertowych Japonii oraz wzięła udział w nagraniach dla japońskiego Radia i Telewizji (NHK). Występowała także gościnnie jako solistka Orkiestry Filharmonii w Osace, a jej występy spotykały się z dużym uznaniem krytyki i publiczności.

Rita D’Arcangelo jest laureatką licznych stypendiów i nagród. W 2008 roku w Weggis w Szwajcarii uzyskała stypendium Marc Rich Foundation za osiągnięcia artystyczne oraz w głosowaniu publiczności zdobyła pierwszą nagrodę – w postaci główki fletu Naghara z 14-karatowego złota. W innych konkursach, w których brała udział, osiągnęła wyróżnienia takie jak: I nagroda w XV Konkursie Fletowym Ente Concerti Castello di Belveglio, I nagroda w konkursie fletowym Rotary Club w Pescarze, II nagroda w XI Międzynarodowym Konkursie Fletowym „A. Ponchielli” w Cremonie (pierwszej nagrody nie przyznano), I nagroda w kategorii solowej i II nagroda generalna na Międzynarodowym Konkursie Fletowym „F. Kuhlau” w Ulzen (Niemcy). W 2011 roku artystka odniosła spektakularny sukces, zdobywając I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Fletowym „Alexander and Buono International Flute Competition” w Nowym Jorku i debiutując w Carnegie Hall.

Ma na koncie wiele sukcesów jako solistka. W 2006 roku wykonała II Koncert fletowy D-dur (KV 314) W.A. Mozarta na otwarcie Roku Mozartowskiego w Mannheim w prestiżowej sali Rosengarten Theater. Z Orkiestrą Filharmonii Baden-Baden wykonała w roku 2008 Concierto Pastoral Joaquina Rodrigo, a w 2009 – Koncert e-moll Saverio Mercadante i Concierto Rodrigo z Orkiestrą Hyogo Performing Arts Center. W październiku tego roku odbyła także trasę koncertową w Słowenii, wykonując Concierto Pastoral z orkiestrą festiwalową, którą kierował Ziva Ploj Persuh; jej występ w Lubljanie został zarejestrowany i wyemitowany przez słoweńską telewizję. Kilkakrotnie występowała jako solistka z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej oraz Zjednoczoną Orkiestrą Kameralną na festiwalu Promenaden w Oldenburgu w Niemczech. Jako kameralistka współpracowała z wieloma zespołami i składami, między innymi z „Live Music Now” założonym przez Yehudiego Menuhina czy w duecie z włoskim pianistą Giuliano Mazzoccante.

Artystka w swym dorobku ma liczne nagrania dla radia i telewizji (w tym dla niemieckich stacji radiowych SR2 i SWR) oraz albumy. Jej album Il Pastor Fido z sonatami na flet i klawesyn Chedeville’a – Vivaldiego został wydany w listopadzie 2010 przez wydawnictwo Wide-Classique. Rok później ukazał się podwójny album Allegro con Brio duetu z pianistą Giuliano Mazzoccante. Został on uhonorowany prestiżową nagrodą Global Music Awards w Los Angeles – Awards of Excellence – w kategorii Wykonanie na instrument solo.

Wykłada gościnnie w Międzynarodowej Akademii Muzycznej Kansai w Japonii oraz w Instytucie Muzyki Technicznego Uniwersytetu w Cottbus. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie. Flet, na którym gra artystka, został zaprojektowany i wykonany specjalnie dla niej z 14-karatowego złota przez Kanichiego Nagaharę.

Więcej informacji o artystce: http://ritadarcangelo.com/

Jakub Kościuszko

 

Brawurowo, perfekcyjnie, wyśmienicie, znakomity, wrażliwy wirtuoz – te wszystkie określenia pochodzą z tekstów krytyków muzycznych dotyczących gitarzysty Jakuba Kościuszki.

Występował w całej Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech, Francji i Holandii, m.in. podczas festiwali w Szczecinie, Warszawie, Kielcach, Wrocławiu, Zielonej Górze, Łodzi. Wykonywał koncerty z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej oraz orkiestrą Talenty Szczecina i Camerata Nova. Jako kameralista współpracuje z Ritą D`Arcangelo (flecistką, laureatką Global Music Award) i Jakubem Bokunem, jednym z najlepszych europejskich klarnecistów. W 2010 roku ukazała się płyta Here Comes The Silent Dusk. Music of Marek Pasieczny, między innymi z dedykowanym gitarzyście utworem Tren ofiarom Bełżca. Debiut został ciepło przyjęty przez słuchaczy i krytyków muzycznych w całej Europie. W 2012 roku ukazał się album Guitar Recital z utworami J.S. Bacha, Tansmana, Piazzolli, Jarretta i Metheny`ego. Najnowszy album, Guitar sounds jazzy, zawiera muzykę inspirowaną jazzem i muzyką świata.

W roku 2009 ukończył z wynikiem celującym Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Piotra Zaleskiego, oraz Królewskie Konserwatorium w Hadze w klasie maestro Zorana Dukića. W roku 2010 otrzymał dyplom z wyróżnieniem oraz stypendium od maestro Oscara Ghiglii podczas kursu Accademii Chigiana w Sienie. Swoją wiedzą dzieli się z uczniami Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie. Regularnie udziela lekcji w ramach kursów muzycznych i lekcji mistrzowskich. Jakub Kościuszko zdobywał laury na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach gitarowych. Udoskonalał swoje umiejętności biorąc udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez takich gitarzystów jak: Abel Carlevaro (Urugwaj), Oscar Ghiglia (Włochy), Scott Tennant (USA), Roberto Aussel (Argentyna), Pavel Steidl (Czechy).

Jakub Kościuszko gra na gitarze Bogusława Teryksa Nada Brahma Op. 157 oraz strunach Hannabach Exclusive. Obecnie realizuje przewód doktorski w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *