Koncert Bożonarodzeniowy w kościele w Blumenhagen | relacja

W skromnym, pochodzącym z drugiej połowy XIII wieku kościele w Blumenhagen dnia 19 grudnia 2015 odbył się piękny koncert bożonarodzeniowy. Na koncert zapraszała Strasburżanka Friederike Bieber i Stowarzyszenie Musikverein „BEL CANTO Ueckermünde“ e.V.

Publiczność przybyła tak licznie, że kościół niemal „pękał w szwach”.

Friederike wpierały dwie sopranistki Akademii Sztuki w Szczecinie Agata Porczak i Aleksandra Wojtachnia oraz młody pianista również ze Szczecina, Michał Landowski, który towarzyszył śpiewaczkom także na organach.

Po krótkim powitaniu przez pastora Hojczyka rozbrzmiały pieśni „Weihnachtsliedern” op. 2 P. Corneliusa, zinterpretowane przez Friederike płynnie i interesująco. Friederike Bieber także powitała publiczność oraz przedstawiła artystów wieczoru.

W programie mieszały się zaśpiewane z uczuciem utwory z Anglii, Niemiec, Francji, Polski, Hiszpanii, Rosji i Holandii (wszystko podporządkowane odpowiednim blokom), co uczyniło tę bożonarodzeniową podróż dookoła świata niezwykle ciekawą. Zachwyceni goście podziwiali brzmienie i wokalne możliwości młodych artystek. Na widowni dało się słyszeć komentarze po poszczególnych wykonaniach: „pięknie” lub „ale klarowny głos”. Nie mniej promiennie zostały wyśpiewane aria (Friederike) i duet (Agata i Aleksandra) z opery „Jaś i Małgosia“ Engelberta Humperdincka, co nie oznaczało jeszcze końca koncertu. Na bis Friederike Bieber zaśpiewała znane „Ave Maria“ F. Schuberta w języku niemieckim, czym wywołała dreszczyk emocji u słuchaczy. Bożonarodzeniowo nastrojeni goście przy wyjściu wrzucali datki na rzecz V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde, w którym uczestnictwo, jak wspomniała Friederike Bieber, stało się bardzo ważnym punktem w jej dążeniach do zawodu śpiewaczki.

Serdecznie podziękowanie za wsparcie składa Stowarzyszenie Muzyczne „BEL CANTO Ueckermünde“ e.V., które jest jednym z najważniejszych filarów Konkursu Perottiego dla młodych talentów wokalnych.

Aleksandra Wojtachnia, Agata Porczak, Foto Sylwia Burnicka-Kalischewska

Aleksandra Wojtachnia i Agata Porczak, foto: Sylwia Burnicka-Kalischewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *