Koncert Adwentowy

19 grudnia 2015 | godz. 17.00 | koncert | Akademia Sztuki w Szczecinie | Pałac pod Globusem
| pl. Orła Białego 2

Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na Koncert adwentowy w ramach mistrzowskich warsztatów muzyki dawnej.

w programie:
G. Torelli – Concerti grossi con una pastorale per il Santissimo Natale
F. Manfredini – Concerto grosso C-dur, op. 3 No. 12 per il Santissimo Natale
J.S. Bach – Weihnachts Oratorium, cz. II i IV

 

wykonawcy:
Soliści-wokaliści, Chór Kameralny, Orkiestra Kameralna Akademii Sztuki w Szczecinie
Zespół Muzyki Dawnej Il Tempo
pod dyrekcją Agaty Sapiechy

 

przygotowanie chóru – Barbara Halec, Anna Tarnowska

 

WSTĘP WOLNY!
(obowiązują wejściówki – do odebrania w pok. 106 w Pałacu pod Globusem, pl. Orła Białego 2, od środy 16.12 2015 r. w godz. 12.00-17.00)

 

Gościem specjalnym koncertu będzie Agata Sapiecha wraz z Zespołem Muzyki Dawnej  „IL TEMPO”.

Zespół lI Tempo powstał w 1990 roku z inicjatywy  Agaty Sapiechy i pod  jej kierownictwem koncertuje od początku istnienia. Wykonuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną, od wczesnego baroku po klasycyzm, kameralną i orkiestrową, jako orkiestra barokowa lub klasyczna.

 

Prof. Agata Sapiecha (Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie)

Skrzypaczka, pedagog, założycielka i kierownik artystyczny zespołu „Il Tempo” (1990), z którym koncertowała prawie w całej Europie, USA, Kanadzie, Kirgizji, a także miała zaszczyt występować przed Królową Brytyjską i Hiszpańską Parą Królewską.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Marii Słubickiej. Odbywała staż w Konserwatorium Moskiewskim u Oleha Krysy. Uzyskała także dyplom Dresdner Akademie für Alte Musik w specjalności „skrzypce barokowe” w klasie Simona Standage’a. Oprócz  skrzypiec historycznych gra  również na altówce (m.in. VI Koncert Brandenburski J.S.Bacha, Symfonia Koncertująca Es-dur W.A.Mozarta) oraz na instrumentach średniowiecznych i renesansowych poprzedzających skrzypce.

Współpracuje z polskimi i zagranicznymi artystami i muzykologami. Bierze udział w znaczących festiwalach w Polsce i na świecie. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia, telewizji oraz firm fonograficznych (w tym CD i DVD jako solistka, kierownik zespołu IL Tempo, współpracownik zespołów i orkiestr polskich i międzynarodowych). W latach 1992-2002 prezentowała autorskie audycje na antenie Programu II Polskiego Radia.

Jest jurorem (także Przewodnicząca Jury) światowych i ogólnopolskich konkursów muzyki dawnej i kameralnej (m.in. Brugia, Kalisz, Rovereto).

Od 1996 jest kierownikiem Międzywydziałowego Studium Muzyki Dawnej UMFC w Warszawie, który reprezentowała na Międzynarodowych Konferencjach Early Music Platform  organizowanych przez AEC. Założycielka (w 1992), dyrektor i wykładowca Międzynarodowych Letnich Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie oraz Fundacji Concert Spirituel (w 1999), w której sprawuje funkcję Przewodniczącej Rady. Jako pedagog prowadzi klasy mistrzowskie, udziela konsultacji i wygłasza wykłady. Kierownik przekształconego z Międzywydziałowego Studium Muzyki Dawnej w styczniu 2014 Zakładu Muzyki Dawnej UMFC.

Trzykrotnie nominowana do „Paszportu” tygodnika „Polityka” w kategorii „muzyka”. W roku 2006 otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Honorową    Odznakę „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. Jest autorką rozdziału „Muzyka Dawna” w Raporcie o muzyce wydanym przez Instytut Muzyki i Tańca (2011) oraz książki p.t. Mowa dźwięków w muzyce XVII wieku wydanej przez UMFC (2011).

W czerwcu 2013 otrzymała od  Rady Miejskiej Kalisza tytuł i odznakę „ZASŁUŻONY DLA MIASTA KALISZA”. We wrześniu 2013 uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej: instrumentalistyka. W lipcu 2014 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczno-dydaktyczne.

 

Plakat_do_internetu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *