Koncert Adwentowy dla Niepodległej

18 grudnia 2018 | wtorek | godz. 18.00 | Sala Symfoniczna | Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

Oratorium Niepodległa Artura Cieślaka powstało w lecie 2018 roku, dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeznaczone jest na sopran, tenor, bas, głos recytujący, chór mieszany i orkiestrę. Kompozycja składa się z trzech części. Każda z nich odnosi się do wybranego wydarzenia historycznego, będącego ważnym etapem walki o niepodległość. Część pierwsza poświęcona jest powstaniu listopadowemu, część druga – styczniowemu, trzecia związana jest z wydarzeniami roku 1918. W warstwie tekstowej wykorzystane zostały fragmenty Nocy listopadowej i Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego, wiersze Kornela Ujejskiego i legionowego poety Józefa Mączki oraz fragmenty prozatorskie Józefa Piłsudskiego i Stefana Żeromskiego. Stylistyka języka muzycznego oratorium oscyluje pomiędzy ostrymi brzmieniami o posmaku awangardowym i rozwiązaniami tradycyjnymi o charakterze eufonicznym. Obie warstwy nieustannie przenikają się.

Oratorium Niepodległa zostanie zaprezentowane po raz pierwszy 18 grudnia 2018 w Filharmonii Szczecińskiej. Patronem projektu jest Akademia Sztuki w Szczecinie. Wykonawcami będą wykładowcy i studenci tej uczelni: Sylwia Burnicka-Kalischewska (sopran), Tomasz Krzysica (tenor), Janusz Lewandowski (bas-baryton), Krystyna Maksymowicz-Ambros (recytacja), chór Akademii Sztuki przygotowany przez Barbarę Halec oraz orkiestra Akademii Sztuki pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego.

W drugiej części koncertu zabrzmią tradycyjne kolędy i utwory bożonarodzeniowe w wykonaniu solistów i studentów Akademii Sztuki w Szczecinie.
Przygotowanie studentów: Małgorzata Bornowska, Joanna Gajda, Barbara Halec, Tomasz Licak, Anna Tarnowska, Jolanta Szczepaniak, Rafał Krzanowski
Fortepian: Michał Landowski
Wydarzenie dofinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego
Wydarzenie dofinansowane przez Miasto Szczecin

Współorganizacja:

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Fundacja Academia Nova

Partner:

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Trzebież

Patronat medialny:

Polish Music Information Centre

 

Koncert biletowany. Bilety w cenie 10 zł. dostępne w punktach sprzedaży:

Bilety.fm

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich ul. Korsarzy 34