Kobiety na plakatach – wystawa prof. Leszka Żebrowskiego

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza | ul. Małopolska 48 | Szczecin

Kobiety na plakatach Leszka Żebrowskiego.

Popełniłem już ponad 500 plakatów wydanych drukiem w dużych nakładach,  mam więc prawo robić wystawy retrospektywne. W Łodzi w Muzeum Kinematografii pokazałem własne plakaty filmowe, w berlińskiej Galerii Pigasus pojawiły się na przemian plakaty „Black and White” i „Full Color”. W foyer Teatru w Elblągu gościła wystawa „Psycho” przedstawiająca prace inspirowane Witkacym i Baconem, w Książnicy Szczecińskiej gościły plakaty na wystawach „Życie to jest teatr” i „Emocje”.

 

Nie chcę, by wystawa „Kobiety na plakatach Leszka Żebrowskiego” była odbierana jako coś w rodzaju goździka w Dniu Święta Kobiet. Nie oto tu chodzi. Zależało mi, żeby zrobić wystawę nie tylko dla wysublimowanego znawcy sztuki, ale także dla normalnego widza. Nam plakacistom powinno zależeć na jak najszerszej widowni. Mamy więc tu „ckliwy sentymentalizm” i „natrętny psychizm”, tak charakterystyczne dla mojej twórczości, opartej głównie na portrecie. Prace te obejmują okres co najmniej trzydziestu lat, a przez ten czas zaszły kolosalne zmiany w druku i  jakości papieru. Zaczynałem je robić w czasach, gdy plakat był uważany za sztukę, a nie jak dziś za część dizajnu. Zdaję sobie sprawę, że spojrzenie młodych ludzi jest już inne niż w moim postudenckim okresie, ale podpisuję się pod każdym plakatem z tej wystawy.

 

Wychowywał mnie rock, blues, jazz. Muzyką symfoniczną i operą zainteresowałem się stosunkowo niedawno. Na tej wystawie jest kilka plakatów do „Carmen” Georges’a Bizeta oraz III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego. To moje absolutne przeboje w tych dziedzinach.

 

Zapraszam także na wystawę w foyer Filharmonii, gdzie między innymi studenci z naszej pracowni przedstawiają na plakatach swoje fascynacje muzyczne. To już inny plakat. Zapraszam na wystawy.

 prof. dr hab. Leszek Żebrowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *