„Klątwa Doliny Węży” | DKF ,,Konfrontacje” przy Akademii Sztuki

31 maja 2016 | wtorek | godz. 20.00 | sala 102 | Pałac pod Globusem | pl. Orła Białego 2 |

wstęp wolny

We wtorek 24 maja o godzinie 20.00 odbyła się inauguracja działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego ,,Konfrontacje” oraz koła naukowego DKF przy Akademii Sztuki. Pierwszym zaprezentowanym obrazem był amerykański horror zrealizowany w poetyce found footage ,,Jako w piekle, tak i na ziemi” w reżyserii Johna Ericka Dowdle’a. Przed projekcją odbył się wykład dotyczący horroru i jego problemów gatunkowych, a po seansie miała miejsce ożywiona dyskusja. Jak informują inicjatorzy DKF-u – niedługo w Szczecinie rozpocznie się realizacja filmu grozy, w którym twórcy wykorzystają stylistykę paradokumentu.

Pomysłodawcami DKF-u ,,Konfrontacje” są dwie osoby ściśle związane ze szczecińską, a także ogólnopolską kulturą filmową. Marcin Korneluk, związany z Akademią Sztuki w Szczecinie, reżyser i scenarzysta filmów fabularnych oraz dokumentalnych (,,Taxi A”, ,,Prawie milioner”, ,,W starym kinie – Pionier 1909”), który współpracował z tak słynnymi aktorami jak Marian Dziędziel, Adam Woronowicz, Jerzy Bończak czy Jerzy Stuhr. Korneluk swego czasu kierował kinami ,,Trans” oraz ,,Bałtyk”, był również dwukrotnym finalistą prestiżowego konkursu na najlepszy scenariusz o nagrodę Hartley Merrill. Damian Romaniak, związany z Uniwersytetem Szczecińskim, doktor nauk humanistycznych, krytyk i publicysta filmowy, znany z prowadzenia cyklu ,,Kino Konesera” w sieci kin Helios oraz ,,Akademii Języka Filmowego” przy nieistniejącej już dziś Fundacji ,,Odra Zoo”. Romaniak współpracuje z takimi redakcjami jak, Onet.Film, kwartalnikiem ,,eleWator” i portalem Horror Online, w którym jest kierownikiem działu filmowego, aktywnie też angażuje się w organizację Szczecin European Film Festival. Opiekunem naukowym koła naukowego DKF działającego przy Katedrze Teorii i Historii Sztuki Akademii Sztuki w Szczecinie jest doktor Aleksandra Łukaszewicz Alcaraz, wykładowczyni AS, która niedawno otrzymała grant naukowy Fundacji Kościuszkowskiej.

,,Celem DKF-u jest upowszechnianie kultury filmowej i pasji do X Muzy. Od zamknięcia ,,Kontrastów” brakuje w Szczecinie DKF-u z prawdziwego zdarzenia. Będziemy skupiać się zarówno na kinie współczesnym, jak i klasycznym. Oprócz teoretycznej wiedzy filmoznawczej uczestnicy będą mieli możliwość poznawania tajników filmu od strony praktycznej, ponieważ nasz DKF podejmie współpracę z filmowcami, a więc reżyserami, scenarzystami i operatorami. Chcemy, aby na nasze spotkania przychodzili studenci ze wszystkich uczelni a także mieszkańcy Szczecina zafascynowani kinem. Nazwa ,,Konfrontacje” odnosi się zarówno do atmosfery polemik, sporów intelektualnych, wspólnej wymiany myśli, jak i tradycji dawnego ,,Przeglądu Filmowego Konfrontacje”, w których widzowie szczerze mogli porozmawiać między sobą oraz z twórcami na temat prezentowanych obrazów” – tak wypowiadają się o inicjatywie jej autorzy.

Najbliższe spotkanie i dyskusja nad filmem „Klątwa Doliny Węży” już we wtorek 31 maja o godz. 20.00 w Akademii Sztuki przy pl. Orła Białego, sala 102. Wstęp wolny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *