Instrumenty dęte; obraz i muzyka

Galeria Rektorska zaprasza na wydarzenie artystyczne Instrumenty dęte; obraz i muzyka

9 kwietnia (czwartek) 2015 r., godz. 16.30, Galeria Rektorska, pl. Orła Białego 2

Wernisaż prac malarskich studentów z pracowni malarstwa i rysunku prowadzonej przez dr hab. Elżbietę Wasyłyk, prof AS i mgr Natalię Szostak, połączony z koncertem studentów z Wydziału Instrumentalnego AS, pracujących pod opieką dr hab. Bogusława Jakubowskiego, dr hab. Dariusza Samóla, dr Pawła Lisieckiego, dr Agaty Igras-Sawickiej, st. wykł. Piotr Kokosińskiego, wykł. Marcina Olkowskiego.

Instrumenty dęte; obraz i muzyka to wydarzenie artystyczne mające na celu integrację środowiska studenckiego Akademii Sztuki w Szczecinie oraz prezentację pracy artystycznej studentów środowisku szczecińskiemu poprzez ideę korespondencji sztuk. Pomysł wydarzenia, które prezentuje aktywność plastyczną i muzyczną studentów, zrodził się w 2013 roku w pracowni malarstwa i rysunku prowadzonej przez dr hab. Elżbietę Wasyłyk, prof. AS dla studentów grafiki i architektury wnętrz Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie.

Ćwiczenia malarskie i rysunkowe w ramach problemu – instrumenty dęte – zostały przeprowadzone w trzech etapach. Pierwszy dotyczył analizy formy instrumentu i mimetycznego sposobu przedstawienia. W drugim etapie, studenci dysponowali dużą swobodą w sposobie budowania przestrzeni w obrazie dwuwymiarowymi możliwością stylizacji, uzyskując silną ekspresję formy i koloru. W trzecim etapie, poprzez odpowiednie kadrowanie bryły instrumentu i analityczny, naśladowczy sposób przedstawiania, studenci poszukiwali granicy między mimetycznością i abstrakcyjnością w obrazie. Jeżeli przyjmiemy, że abstrakcyjny obraz jest asemantyczny tak, jak asemantyczna jest muzyka jako medium, to wydarzenie artystyczne – Instrumenty dęte; obraz i muzyka, może stać się nie tylko miejscem wzajemnego dopełnienia się poprzez różnorodność medialną, ale również możliwością wspólnego przebywania i spotkania w tej samej, bezinteresownej przestrzeni sztuki. Nie jest zatem zaskoczeniem, że studenci z Wydziału Instrumentalnego AS, przyjęli zaproszenie do współudziału w wydarzeniu.

Dziękuję asystentce mgr Natalii Szostak za pomoc przy realizacji tej edycji, kuratorce Galerii Rektorskiej – Dorocie Tołłoczko-Femerling, studentce Urszuli Słowackiej za projekt graficzny folderu, Ewelinie Maksimuk i Annie Wanatowicz – autorkom zdjęć oraz wszystkim, którzy przyczynili się do kształtu wydarzenia i publikacji.

dr hab. Elżbieta Wasyłyk, prof. AS

Program koncertu:

1. Paweł Mykietyn „Kaprys”

– Hubert Lesniewski, klarnet, klasa dr hab. Bogusława Jakubowskiego

2. Benjamin Britten „Metamorfoza”

– Jemima Świtlik, obój, klasa st. wykł. Piotra Kokosińskiego

3.Ian Clarke „Zoom Tube”

– Kornelia Gajewska, flet, klasa dr Agaty Igras-Sawickiej

4. L. Berstein „Elegy for Mippy II”

– Paulina Wysocka, puzon, klasa klasa dr Pawła Lisieckiego

5. V. Bucchi „Koncert”

– Magdalena Sapalska, klarnet, klasa dr hab. Bogusława Jakubowskiego

6. Paul Bonneau „Kaprys w formie walca na saksofon solo”

– Mateusz Sawicki, saksofon, klasa dr hab. Dariusza Samóla

7. George Gershwin arr. Alan Fernie „Someone to watch over me”

Kwintet dęty klasy Marcina Olkowskiego

– Jakub Ogrodniczak, trąbka

– Kamil Zemła, trąbka

– Karolina Wawryniuk, waltornia

– Paulina Wysocka, puzon

– Mao Zhang, tuba

https://www.facebook.com/events/830913623610619/

Serdecznie zapraszamy!

11026065_834678733277597_3208510274547429735_o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *