Index 13. Graniczne taksonomie

do 7 września 2014 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | Staromłyńska 27

 

Wystawa Index 13. Graniczne taksonomie prezentuje dyplomy licencjackie studentów i studentek wydziału Malarstwa i Nowych Mediów szczecińskiej Akademii Sztuki. W jej ramach prezentowane będą instalacje, obiekty, filmy, rysunki oraz dokumentacje fotograficzne i filmowe procesu realizacji.

Przez wystawę prowadzą tytułowe „Graniczne taksonomie”. Spośród wszystkich prac, niektóre łączy wspólna przestrzeń dialogu, w której spotkają się różne porządki, tworząc niejednoznaczną siatkę nowych znaczeń i skomplikowanych relacji. Jak wiadomo, każde tworzenie opiera się na taksonomii – separowaniu, nazywaniu i klasyfikacji, która umożliwia określenie i identyfikację indywidualnych doświadczeń czy kulturowych norm. Poprzez symboliczne rozgraniczenie i klasyfikowanie znaczeń, artyści i artystki badają procesy postrzegania, czy tworzenia tożsamości. Analizują owo taksonomiczne postrzeganie rzeczywistości, redefiniując nasz stosunek do świata, któremu nieustannie udaje się uchylać od prostych i jednoznacznych rozgraniczeń. W wybranych pracach zaobserwować będzie można subtelnie przeciwstawne rozdzielenia, czy to pomiędzy: ciałem a obiektem, obrazem i jego wygaszeniem, polskością a niepolskością, bądź linearnym rysunkiem i jego meta-historią.

 

Udział biorą:

Małgorzata Goliszewska, Justyna Kaniuk, Aleksander Kühl, Gniewomir Łuczak, Jarosław Marciniak, Agnieszka Miężał, Lena Możejewska, Aleksandra Rydzkowska, Magdalena Sakowska- Carło, Mariusz Samól, Lidia Sapińska, Martyna Szwinta, Mikołaj Tkacz.

Kuratorki: Małgorzata Szymankiewicz i Agnieszka Grodzińska

Koordynacja: Paulina Olszewska