I Polski Kongres Saksofonowy

16 – 17 grudnia 2016 | Pałac pod Globusem i Zamek Książąt Pomorskich | Szczecin

zapraszamy na wydarzenia w ramach I Polskego Kongresu Saksofonowego, które odbędą się 16 i 17 grudnia 2017 roku. Impreza ta ma dla Akademii Sztuki wymiar zarówno artystyczny, naukowy, dydaktyczny, jak i historyczny. Udział w nim wezmą artyści – nauczyciele akademiccy wszystkich akademii muzycznych w Polsce.

Tak o wydarzeniu pisze jego główny organizator – dr hab.. Dariusz Samól, prof. nadzw.

Mamy więc w Polsce I Kongres Saksofonowy. Na początku miało być znacznie skromniej – zwykła konferencja naukowa na temat współczesnej muzyki saksofonowej, w zamyśle Organizatorów poświęcona polskiej twórczości w tej dziedzinie. Odzew wszystkich zapraszanych artystów, działających także na polu akademickim, był jednak na tyle zachęcający, iż Organizatorzy poszli krok dalej, nadając planowanej konferencji rangę wyższą, pragnąc w ten sposób należycie uhonorować nie tylko zaproszonych Gości ale także środowiska kompozytorów, twórców i animatorów muzyki polskiej przeznaczonej na ten wspaniały instrument, a przede wszystkim samą polską muzykę saksofonową.
Użycie w nazwie Kongresu liczebnika wskazuje na możliwość kontynuacji, wzorem kongresów krajowych w innych zakątkach świata i kongresów światowych. Organizatorzy, zachęceni przychylnym przyjęciem tej inicjatywy przez przedstawicieli innych ośrodków akademickich w Polsce, mają niezłomną nadzieję, iż tak właśnie się stanie.

I Kongres poświęcony jest całkowicie muzyce polskiej. Wydarzenia w nim zawarte nie wyczerpują jednak tego szerokiego zagadnienia (nie jest w nim na przykład reprezentowana muzyka kameralna i orkiestrowa). Mimo iż kolejne imprezy, które w zamyśle inicjatorów będą się odbywać w dwuletnim interwale, za każdym razem w innym ośrodku w Polsce, organizowane będą pod innymi hasłami, to wierzymy, iż muzyka polska będzie na nich także szeroko reprezentowana, a tematy nieobecne w tegorocznej edycji znajdą swoje miejsce w następnych.

Pierwsza edycja Kongresu jest zorganizowana przy pomocy dość skromnych środków, jednak przy nieocenionej pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Miasta Gminy Szczecin. Do grona organizatorów dołączyły również instytucje: Fundacja na Rzecz Instrumentów Dętych, Zespół Szkół Muzycznych w Szczecinie i Zamek Książąt Pomorskich, a dystrybutorzy instrumentów muzycznych wystąpili w roli sponsorów imprezy, pozwalając Organizatorom na sprezentowanie uczestnikom czynnym użytecznych, pamiątkowych gadżetów.
dr hab. Dariusz Samól, prof. nadzw.

polski-kongres-sx-plakat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *