HERE I’M | Nikodem Pręgowski

16 grudnia 2016 | piątek | godzina 17.00 – wykład | godzina 18.00 – wernisaż | Galeria Stopniowa | ul. Partyzantów 2 | Szczecin

To już trzecia odsłona polskiego plakatu w Galerii Stopniowej – tym razem zagości u nas Nikodem Pręgowski!

plan dnia:
17.00 – „Czy plakat się skończył? Kilka uwag o współczesnym plakacie w Polsce” (II piętro Nowy Browar Szczecin, Galeria Stopniowa)
18.00 – wernisaż wystawy HERE I’M

Nikodem Pręgowski
Rocznik 1981. Studiował projektowanie graficzne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się projektowaniem plakatów, wydawnictw i identyfikacji wizualnej wydarzeń kulturalnych oraz ilustracją.

Uczestnik kilkudziesięciu wystaw sztuki plakatu w kraju i za granicą; jego plakaty pokazywane były na wystawach zbiorowych (m.in. Belgia, Białoruś, Boliwia, Chiny, Czechy, Estonia, Ekwador, Finlandia, Holandia, Iran, Niemcy, Słowacja, Rosja, Turcja, Ukraina, USA) oraz kilkunastu wystawach indywidualnych (m. in. w Berlinie, Gdańsku, Poznaniu).

Laureat nagród i wyróżnień w zakresie plakatu i ilustracji, m.in.: Golden Bee na Międzynarodowym Biennale Projektowania Graficznego w Moskwie (2016), I Nagrody na Międzynarodowym Triennale Plakatu Ekologicznego „4th Block” na Ukrainie (2015), I Nagrody w Międzynarodowym Konkursie na plakat „Today is allready tomorrow” w Turynie (2014) oraz dwóch wyróżnień Galerii Plakatu AMS (2009, 2015).

Uczy projektowania, a także liternictwa i typografii na macierzystej uczelni. O swojej pracy w roli wykładowcy mówi: „Praca ze studentami wymaga ode mnie utrzymywania napięcia na pewnym stałym, wysokim poziomie. Niejednokrotnie zadaję sobie pytanie, czy to właśnie oni nie uczą mnie?”

Autor artykułów i felietonów poświęconych historii projektowania graficznego, koordynator i organizator konferencji i warsztatów związanych ze sztuką plakatu.

W swojej twórczości szczególną rolę przypisuje plakatowi, który traktuje jako uniwersalne medium komunikacji i autoekspresji wymykające się tradycyjnej klasyfikacji dyscyplin sztuk plastycznych.

Od 2016 jest kierownikiem Zakładu Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *