Ewelina Maksimiuk wyróżniona w Żyrardowie

10 września br. podczas VIII edycji Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie po raz piąty odbyła się gala konkursu artNoble dla najlepszych dyplomów publicznych uczelni artystycznych w Polsce. Statuetka przyznawana jest za najlepszą pracę dyplomową zrealizowaną na europejskim poziomie i przykuwającą uwagę odbiorców, jak również za oryginalną osobowość twórczą.

Pierwszy etap selekcji konkursowej odbywa się na poziomie uczelnianym. Każda z uczelni typuje do konkursu trzy najlepsze prace dyplomowe. W tym roku do rywalizacji w konkursie artNoble stanęły 23 projekty z najlepszych szkół artystycznych w Polsce.

W tym roku statuetka 1-Art drugi rok z rzędu trafiła w ręce studenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Laureat Przemysław Jeżmirski to młody artysta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, kierunków kulturoznawstwo oraz organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Ukończył także Akademie der Bildenden Künste w Wiedniu.

Ze względu na wysoki poziom prac tegorocznych uczestników konkursu, wyłoniono spośród nich również trójkę wyróżnionych: Ewelinę Maksimiuk (Akademia Sztuki w Szczecinie), Dawida Marszewskiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) oraz Dariusza Nowaka (ASP Kraków).

Akademię Sztuki w Szczecinie reprezentowały w tym roku trzy studentki: Dominika Wyrobek, Nina Jochymek oraz Ewelina Maksimiuk.

Wyróżniona Ewelina Maksimiuk głównie zajmuje się grafiką cyfrową oraz warsztatową, a konkretnie technikami wklęsłodrukowymi. Dyplom licencjacki „Przekształcenia I” zrealizowała w Katedrze Grafiki Artystycznej w Akademii Sztuki w Szczecinie w 2016 roku, pod okiem promotor dr hab. Ewy Czerwińskiej-Romanowskiej. Otrzymała pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie dla Studentów i Absolwentów Wyższych Uczelni Artystycznych „Miasto_Starter. Szczecin Miasto Inspirujące” Szczecin 2015, „Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej” Kraków 2015. Jej prace zakwalifikowały się do udziału w wystawie konkursowej m.in. podczas „XV Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu” Ostrów Wielkopolski 2016.

emaksimiuk

Fotografia z archiwum Festiwalu Miasto Gwiazd 2016. Wręczenie nagrody dla Eweliny Maksimiuk.

Kuratorzy wystaw konkursu artNoble to: Jan Tutaj (ASP Kraków), Miłosz Wnukowski (ASP Katowice), Jacek Zdybel (ASP Gdańsk), Gabriel Kołat (ASP Łódź), Witold Kanicki (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Stanisław Wieczorek (ASP Warszawa), Bartek Otocki (Akademia Sztuki w Szczecinie), a także Marian Waldemar Kuczma (ASP Wrocław).

Jury konkursu artNoble 2016, to rektorzy i profesorowie uczelni artystycznych w Polsce, jak również osoby zawodowo związane z kulturą i sztuką.

Wszystkie wystawy biorące udział w konkursie artNoble można oglądać przez cały czas trwania festiwalu, czyli do 24 września w postindustrialnych halach żyrardowskich fabryk lnu na powierzchni ponad 8 tys. m².

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *