Elżbieta Wasyłyk | Ćwiczenia duchowe

do 8 marca 2015 | Galeria Rektorska | Pałac pod Globusem

Zapraszamy na wystawę prac Elżbiety Wasyłyk.

Galeria Rektorska prezentuje najnowsze prace z cyklu Ćwiczenia duchowe.

Ćwiczenia duchowe to najnowsze realizacje malarskie, którym towarzyszy stwierdzenie Demokryta z Abdery, że piękne rzeczy wypracować można dzięki długiej i uciążliwej nauce, złe natomiast owocują same, bez trudu.

Motywem przewodnim są ludzkie dłonie. Symbolizują one nie tylko mój wysiłek fizyczny, ale przede wszystkim duchowy, w którym oddziaływujące na siebie aspekty: psychiczny, artystyczny i intelektualny mogą ożywić moją aktywność i jednocześnie umożliwić mi uchwycenie sensu nie tylko gry jako umiejętności, ale ćwiczenia, przemiany odkrywającej we mnie coraz pełniej sens życia.”

Elżbieta Wasyłyk

 

E. Wasyłyk, Ćwiczenia duchowe I, 110x110 płótno, akryl, olej, 2014

E. Wasyłyk, Ćwiczenia duchowe I, 110×110 płótno, akryl, olej, 2014

Elżbieta Wasyłyk, malarka

dr hab. profesor ndzw. Akademii Sztuki w Szczecinie. Kierownik Katedry Przedmiotów Ogólnoplastycznych i Teoretycznych. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki RP oraz Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.

Autorka kilku cykli – Paschy przedstawianej m.in. w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie, Kształtu obecności, Rozważań w drodze, Re-Kreacji. Misterium osoby i Chopina prezentowanych w wielu polskich galeriach m. in. w Galerii Miejskiej Arsenał i Galerii u Jezuitów w Poznaniu, w Galerii Wieża Ciśnień w Koninie i w Pile. Jest autorką polichromii w kaplicy kościoła p. w. Bożego Ciała Szczecinie, polichromii w Trzciance i w Wielkiej Wsi k/Wolsztyna, projektów witraży zrealizowanych m.in. dla kościoła p. w. Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie.

Została laureatką XXIII –go Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Jej prace znajdują się w kolekcji Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach i w Pommerscher Diakonieverein w Greieswaldzie (Niemcy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *