DIE-CAST | Piotr Skiba

15 stycznia – 26 lutego 2016 | Zona Sztuki Aktualnej | Pałac pod Globusem
otwarcie wystawy:

czwartek 14.01.2016 godz.19.00

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy “DIE-CAST”  Piotra Skiby  w czwartek 14 stycznia 2016 roku o godz. 19:00 w Zonie Sztuki Aktualnej w Akademii Sztuki w Szczecinie.

DIE-CAST

Piotr Skiba

kuratorka: Aurelia Nowak
wystawa czynna:

15.01-26.02.2016

wt-sb. 15.00-19.00
Zona Sztuki Aktualnej

Akademia Sztuki w Szczecinie

pl. Orła Białego 2 | 70-562 Szczecin
Zona Sztuki Aktualnej ma zaszczyt zaprezentować premierową prezentację najnowszych prac Piotra Skiby –

 jednego z najciekawszych artystów młodego pokolenia oraz pedagoga Akademii Sztuki w Szczecinie. W polu jego zainteresowań znajdowały się dotychczas przede wszystkim kwestie tożsamościowe, mechanizmy społecznego wykluczenia, kultura jako konstrukt społeczny.
Życie codzienne
Dla Skiby pasjonujące są nie tylko zachowania i tożsamość kulturowa, ale również rzeczy towarzyszące nam

 każdego dnia. Nasza codzienność przepełniona jest bardziej niż kiedykolwiek obecnością przedmiotów. Trzeba pamiętać, że codzienność to przede wszystkim rodzaj źródła i odzwierciedlenia wszystkiego, co dzieje się w społeczeństwie. W nim zachodzi produkcja i

 reprodukcja struktur społecznych i kultury oraz ich wzajemne oddziaływanie. Te codzienne, zwykłe, banalne, fragmentaryczne sytuacje są sednem ludzkiej egzystencji. Nieprzypadkowo mieliśmy do czynienia z eksplozją badańżycia codziennego na początku XXI wieku.

 To bowiem na poziomie codzienności np. w Polsce czy na świecie tak wiele się dzieje każdego dnia. Globalizacja, dominacja technologiczna, zmiany dotyczące praktyk społecznych, ogromne zróżnicowanie, nierówności społeczne, wielość rzeczywistości, fragmentaryzacja

życia – to tylko niektóre procesy, którym czoła musimy stawiać każdego dnia. Społeczne i kulturowe przestrzenie domu, rodziny, pracy przestają być czymś stabilnym i stałym. Zmianę tę doskonale odzwierciedla nasz język, w tym język i kultura wizualna. Prezentacja

 Piotra Skiby wpisuje się w bogatą historię wystaw dotyczących związków życia codziennego z polem sztuki i na odwrót.
Rzeczy
Otaczające nas przedmioty i towary materializują w sobie zmiany społęczno-kulturowe oraz stosunek człowieka

 do przedmiotu. Złożoność współczesnej kultury materialnej odpowiada więc złożoności ładu społecznego, który ją wytworzył. Również w sztuce obserwujemy od lat nieustannie rosnące zainteresowanie socjologią codzienności oraz ontologią przedmiotów.
Prezentowane przez Skibę obiekty w Zonie Sztuki Aktualne to pełne organicznie wyglądających niedoskonałości

 metalowe odlewy rzeczy. W galerii znajdziemy obiekty przypominające wkładkę do butów czy ochraniacz na zęby marki Nike, pokrywkę hot content sieci McDonald’s, zatyczki do uszu, gąbkę do mycia, pudełko po pizzy, kapcie Homer Slippers.
więcej informacji:

https://www.facebook.com/events/1013302625399891/

Die-Cast_Piotr_Skiba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *