Daniel Lergon – Excited State

do 3 marca 2018 | Galeria R+ | Pałac pod Globusem | pl. Orła Białego 2 | Szczecin

 

W mechanice kwantowej stan wzbudzony układu (takiego jak atom, cząsteczka lub jądro) to dowolny stan, mający wyższą energię niż stan podstawowy (więcej energii niż bezwzględne minimum). Wzbudzenie jest podniesieniem poziomu energii powyżej dowolnego stanu wyjściowej energii. W fizyce istnieje określona techniczna definicja poziomu energii, która często jest związana z podniesieniem atomu do stanu wzbudzonego.
(Wikipedia)

Obrazy Daniela Lergona wykonywane są techniką olejną na płótnie. Artysta używa tylko jednego pigmentu – phtalogreen, kładzionego na żółtym fluorescencyjnym tle. Cząsteczki fluorescencyjnego koloru neonowego przechodzą w stan wzbudzenia i emitują więcej światła niż naturalne.
„Excited state” to pierwsza wystawa indywidualna Daniela Lergon w Polsce. W Galerii R+ artysta zaprezentuje cykl nowych obrazów, w Galerii Rektorskiej – wielkoformatowe (130 x 1040 cm) malarstwo retroreflaksyjne z 2013 roku.
W dwóch salach Galerii R+ eksponowane są prace, które konfrontują odbiorców z silnym żółtym i zielonym blaskiem. Tkaniny odblaskowe i powierzchnie metalowe o fizycznym i chemicznym potencjale były wykorzystywane już w dawnych czasach.
U Lergona mamy do czynienia z neonową powierzchnią, której światło, jasność i kolor są modulowane przez lakier phtalogreen, którym jest pokryta. Jedne z prac mają jasne, błyszczące zielonkawe tło z ciemniejszą w walorze formą – dominantą. Inne mają ciemnozielone, prawie czarne tło, które jest zdrapywane i pokrywane ponownie, pokazując tym samym szerokie spektrum zieleni phtalogreen, począwszy od jasnej, toksycznej poświaty do aksamitnej czerni. Żółte tło tworzy wokół promieniującą aurę. Kompozycje i formy oscylują między fragmentaryczną figuracją a śladami oraz dynamiką gestu i procesu malarskiego.
Wielkoformatowe płótno artysty eksponowane w Galerii Rektorskiej gra z widzem. Powierzchnia płótna nieustannie się zmienia, przybierając inne kolory i formy wraz z ruchem widza.

Daniel Lergon
Urodzony w 1978 roku. Mieszka i tworzy w Berlinie. W latach 2000-2006 studia w Universität der Künste Berlin w pracowni prof. Lothar Baumgartena. Autor wielu wystaw indywidualnych, m.in. w Rzymie, Brukseli, Wiedniu, Madrycie, Paryżu, Kopenhadze, Kolonii czy Berlinie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych m.in. w Los Angeles, Atenach, Stambule, Mumbaju, Buenos Aires, Londynie, Wenecji, Berlinie, Kolonii, Dreźnie czy Poznaniu.

kuratorzy: Marta Dziomdziora, Tomasz Świtalski
wsparcie merytoryczne: Tomasz Wendland

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *