Charytatywny Kiermasz Świąteczny

Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Galeria Próżnia zapraszają na niezwykły, przedświąteczny kiermasz. Mieszkańcy Szczecina będą mieć niepowtarzalną okazję kupić niezwykłe, często unikatowe przedmioty i dzieła sztuki, a przy okazji pomagać, bo kiermasz jest charytatywny!

W środę 18 grudnia studenci zapraszają wszystkich mieszkańców miasta do Ogrodu Zimowego Pałacu pod Globusem na Świąteczny Kiermasz Charytatywny. Cały dochód ze sprzedawanych fantów zostanie przeznaczony na wsparcie pomocy humanitarnej na terenie Różawy – obszaru objętego działaniami wojennymi na terenie Syrii.

Na apel organizatorów odpowiedziała cała masa artystów, instytucji, firm i ludzi, którzy przekazali mniej lub bardziej cenne przedmioty na Kiermasz. Co zatem będzie można kupić?

– Jest cała masa książek, niektóre z nich to unikatowe wydania. Są też książki z podpisami autorów – można na przykład kupić książkę z autografem Izabeli Plucińskiej, o której filmie z szansą na Oscara było niedawno głośno. Będzie można zakupić też obrazy, grafiki, ilustracje i plakaty naszych zdolnych studentów,  absolwentów i wykładowców. Są nagradzane plakaty Dawida Czajkowskiego z Posters Involved, a także prace utytułowanej rodziny plakacistów i wykładowców AS – Kai i Piotra Depta- Kleśta. Do kupienia są też inne obiekty artystyczne: rzeźby, ceramika, fotografie, ręczne hafty, kasety…

Wśród artystów, których prace będzie można kupić na kiermaszu są m.in. Aleksandra Ska, Anna Orlikowska, Karolina Babińska, Manuela Korecka, Jan Baszak czy grupa Nagrobki.

Na kiermaszu zakupić będzie można nie tylko artystyczne prace. Są prezenty przekazane przez szczecińskie instytucje (karnety do Teatru Współczesnego, parasole i koszulki od Akademii Sztuki), są płyty z muzyką (od klasyki po muzykę eksperymentalną, w tym takie perełki jak płyty Łony i Webbera z autografami, są też unikatowe winyle od Zorki Wollny). Są też usługi: trening pod okiem brązowej medalistki Mistrzostw Polski Bikini Fitness Aleksandry Halickiej, sesje zdjęciowe u Pawła Kuli, vouchery do mistrza fryzjerstwa Rafała Meska i nie tylko. Na kiermaszu można nabyć także przetwory, jak domowej roboty Kimchi czy przetwory zrobione w duchu „Zero Waste” od Oszczędnej Niezwykle Gospodyni. Dla miłośników dobrego jedzenia są także karnety na obiady w syryjskiej restauracji Palmyra. To oczywiście tylko mały wycinek tego, co Akademia Sztuki przygotowała na kiermasz.

Skąd taki pomysł? – Bardzo dotknęła nas sytuacja ataku na Różawę. Chcielibyśmy, jako studenci i wykładowcy, zwrócić uwagę na sytuację i w miarę naszych możliwości pomóc. Dla nas Różawa jest wyjątkowym miejscem i ideą, z którą mimo że nigdy tam nie byliśmy, bardzo się utożsamiamy – mówi Karolina Gołębiowska, asystentka w pracowni rzeźby i działań przestrzennych Akademii Sztuki i jedna z organizatorek Kiermaszu.

Akademia zaprasza do Ogrodu Zimowego w Pałacu pod Globusem od godziny 13.00 aż do wieczora.