Bogusław Rottermund | “Twoja Muza”

W piątym numerze czasopisma „Twoja Muza” (grudzień 2014 – styczeń 2015) ukazały się dwa artykuły prof. dra hab. Bogusława Rottermunda – kierownika Katedry Fortepianu AS. To już dziewiąta i dziesiąta publikacja autora na łamach tego poczytnego dwumiesięcznika.

Pierwszy zatytułowany Kompletna uczta duchowa poświęcony został twórczości kameralnej na kwartet smyczkowy. Opisywana w nim płyta CD zawiera niedokończone, choć skończone artystycznie dzieła Bacha, Haydna, Boccheriniego i Mendelssohna. Utwory, jak ich wykonania chlubnie świadczą o wyobraźni odtwórców – kwartetowi Musicarius. Wykonania cechuje konsekwentne rozwijanie pomysłu/tematu, predylekcja do szukania nowych barw, doskonałe zgranie członków zespołu, polot i świeżość nie skażone rutyną.

 

Drugi artykuł pt. Jak w raju poświęcony został twórczości organowej mało znanego w Polsce J. G. Rheinbergera i jest analizą pierwszej z zapowiadanej serii nagrań dzieł wszystkich tego twórcy, utrwalanych przez Piotra Michnę na organach opactwa w Gościkowie – Paradyżu (stąd tytuł artykułu). Spokojny tok narracji, monumentalizacja formy, bogate brzmienie, interesująca registracja instrumentu czynią interpretacje ciekawe i przykuwające uwagę. Na CD utrwalono Sonaty op. 27, 65, 88, miniaturowe Tria op. 49 oraz kilka innych utworów.

 

Zachęcamy do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *