Andrzej Wochnik | KARESANSUI

17-30 marca 2016 | Galeria R+ | Pałac pod Globusem | pl. Orła Białego 2

Galeria R+ zaprasza na wernisaż KARESANSUI.

17 marca (czwartek) 2016 r., o godz. 18.00 swoje prace zaprezentuje Andrzej Wochnik, student II roku I st. grafiki artystycznej na Wydziale Sztuk Wizualnych.

Sztuka japońska, szczególnie ta, która powiązana jest z buddyjską szkołą i tradycją zen charakteryzuje się prostotą użytych środków formalnych. Tak pojmowana sztuka ma ułatwić skupienie się, oderwanie od szumu myśli i zobaczenie chwili teraźniejszej. Estetyka związana z zen nie goni usilnie za pięknem, choć ważna jest w niej harmonia, ład, spokój. Niektóre elementy są symboliczne.

Wszystkie te cechy odnaleźć można w pracach Andrzeja Wochnika. Najpierw w obiekcie, który wykonał na pierwszym roku studiów, na zajęciach rzeźby pod kierunkiem Doroty Tołłoczko- Femerling, następnie w filmie, który zrobił w ramach zajęć z rzeźby i transformacji cyfrowych prowadzonych przez Małgorzatę Kopczyńską. Używając swojej metalowej formy jako instrumentu namówił do współpracy przy projekcie dwie studentki klasy perkusji, prowadzonej przez prof. Jorge Luis Varcarcela Gregorio – Magdalenę Mazurek i Martę Miklińską. Ich improwizacje prowadzone w duecie z użyciem jednego, nietypowego instrumentu – rzeźby Andrzeja – sprawiają hipnotyzujące wrażenie czegoś tajemniczego, bardzo kontemplacyjnego i mogą kojarzyć się z wyważoną spokojną muzyką japońską, której charakterystycznym elementem jest pojawiająca się często cisza, pauza. Kilka ujęć grających w skupieniu młodych kobiet, przerywa cisza, skontrastowana z narastającym nietypowym dźwiękiem, czasem industrialnym, czasem mogącym się kojarzyć z odgłosami jakie wydaje woda, deszcz…

Projekcji filmu towarzyszy wystawa znaków – przestrzennych prostych form z giętego czarnego kartonu, który w swym założeniu miał zawierać element typograficzny. Sfotografowane na białym tle, purystyczne, czarne formy, przywodzą na myśl japońskie litery alfabetu, ale nie są ich „oczywistą” interpretacją. Kojarzyć się mogą też z kamieniami „zanurzonymi” w japońskim ogrodzie zen: KARESANSUI – ogrodzie suchego krajobrazu, gdzie pustka pomiędzy nielicznymi głazami wypełniona jest tylko bielą żwiru – spokój i harmonijny umysł.

dr Małgorzata Kopczyńska

Andrzej Wochnik – student II roku na kierunku grafika, specjalność grafika artystyczna Na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest członkiem Koła Naukowego Fraktal, w którym realizuje murale, warsztaty oraz wydarzenia artystyczne. Brał udział m.in. w wystawie wykładowców i studentów Katedry Grafiki Interdyscyplinarnej WSW – Lux Aeterna w Galerii Tettix w Salonikach (Grecja) oraz w Lux Aeterna/Extended w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku (2016), w wystawie pokonkursowej – Miasto_Starter Szczecin Miasto Inspirujące (2015) oraz innych. Promuje interdyscyplinarne podejście do sztuki. Współpracuje z artystami kręgu muzycznego.

Kurator – dr Małgorzata Kopczyńska

Wystawa czynna do 30 marca 2016 r.

KARESANUI

Więcej na https://www.facebook.com/events/161062284280363/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *