Aleksandra Wojtachnia i Michał Landowski – sukcesy podczas V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde

Aleksandra Wojtachnia w finale V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde

Michał Landowski – Nagroda za Najlepszy Akompaniament

V Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Giulio Perottiego w Ueckermünde należy już do historii.

Do udziału w konkursie zarejestrowano 100 młodych śpiewaków z 18 krajów: z Białorusi, Chin, Cypru, Czech, Estonii, Francji, Japonii, Korei Północnej, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Serbii, Słowenii, Tajwanu, Ukrainy, USA. W wypełnionych salach koncertowych w Ueckermünde zabrzmiały setki arii i pieśni Mozarta, Brahmsa, Moniuszki, Niewiadomskiego, Verdiego, kompozytorów koreńskich, rosyjskich, serbskich i wielu innych. Przez cały tydzień, w trzech rundach, młodzi śpiewacy rywalizowali o nagrody w pięciu grupach: w trzech dla uczniów szkół średnich i pozostałych dwóch dla studentów licecjatu i magisterium. Reprezentowali oni bardzo wysoki poziom wykonawczy, przysparzając tym samym międzynarodowemu jury nie lada kłopotu w wyborze lauretów. Wśród 24 finalistów znalazła się także studentka wokalistyki szczecińskiej Akademii Sztuki Aleksandra Wojtachnia, co stanowi ogromny sukces dla młodej szczecińskiej uczelni artystycznej. Finalistkę przygotowała do konkursu prof. Sylwia Burnicka – Kalischewska.

Do półfinału zakwalifikowały się jeszcze mezzosopranistka Anna Kopytko, z klasy śpiewu solowego prof. Ewy Filipowicz-Kosińskiej oraz Julita Wudarczyk, sopran z klasy śpiewu prof. Sylwii Burnickiej – Kalischewskiej.

Sukcesem może się cieszyć nie tylko wokalistyka, ale i Wydział Instrumentalny Akademii Sztuki w Szczecinie. Michał Landowski, student fortepianu w klasie prof. Bogusława Rottermunda został wyróżniony Nagrodą Specjalną za Najlepszy Akompaniament.

Finalistom i laureatom towarzyszyła Orkiestra Akademii Sztuki w Szczecinie pod dyrekcją prof. Jacka Kraszewskiego.

Zwycięzcą tegorocznej edycji Konkursu Perottiego okazał się Koreańczyk, tenor, Seongsoo Ryu, który poza wygraną GRAND PRIX w wysokości 2500 € otrzymał Nagrodę Miasta Ueckermünde im. Giulio Perottiego dla Najpiękniejszego Głosu Tenorowego oraz Nagrodę Specjalną – udział w prestiżowym koncercie w Lubece.

Gratulujemy!