Aleksandra Mańkowska | recital

23 lutego 2015| poniedziałek | godzina 18.00 | Akademia Sztuki w Szczecinie | Pałac pod Globusem b| pl. Orła Białego 2 | Sala Kameralna

Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na recital Aleksandry Mańkowskiej, która podczas zeszłorocznej edycji „Koncertu Roku” organizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi, wygrała Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych.

Wystąpią:

Aleksandra Mańkowska (laureatka)- saksofon

Bogna Dulińska – fortepian

 

PROGRAM RECITALU

Grzegorz Mańkowski – Dwa Szkice na saksofon sopranowy solo (2014) (prawykonanie)

Marcin Tadeusz Łukaszewski – Gibberish&Babble- Suite in French style for soprano saxophone and piano (2013)

Alfred Desenclos – Prelude, adence et Finale pour alto saxophone et piano (1956)

Jacques Charpentier – Gavambodi 2 na saksofon altowy i fortepian (1969)

Denis Bedard – Fantaisie for soprano saxophone and piano (1995)

 

Aleksandra Mańkowska

Aleksandra Mańkowska ur. 29marca 1990r w Lęborku. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 12 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Pucku. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie dr hab. Pawła Gusnara. W 2014 roku rozpoczęła studia doktoranckie w macierzystej uczelni.

Młoda saksofonistka od lat zafascynowana klasycznym oraz współczesnym repertuarem saksofonowym ma na swoim koncie udział w wielu muzycznych festiwalach, konkursach oraz koncertach w kraju i za granicą. Koncertowała jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy z towarzyszeniem takich orkiestr jak Sinfonia Varsovia, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Zabrzańska, Orkiestra Kameralna Inter>Camerata pod batutą wybitnych artystów.

Swoje umiejętności doskonaliła na kursach i warsztatach pod okiem wspaniałych saksofonistów i pedagogów, m.in. Jerome Laran’a, Radosława Knopa, Dawida Pitucha, Claus’a Olesen’a, Michael’a Supera, Nobuya Sugawa, Arno Bormkampa, Jean’a Denis Michat, Jana Schulte – Bunert’a.

Jest laureatką wielu krajowych konkursów i festiwali muzycznych, m.in. Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy (II miejsce) w 2006r., Międzynarodowy Konkurs Młodego Muzyka w Szczecinku (wyróżnienie) w 2008r, Konkurs Młodych Talentów w Gdyni w kategorii Instrumenty Dęte Drewniane (laureat) w 2009r, Ogólnopolski Konkurs Duetów z Fortepianem (III miejsce – duet z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem) w 2012r, Ogólnopolski Konkurs o Stypendium Fundacji Yamaha (I miejsce) w 2012r, Międzynarodowy Konkurs Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach w kategorii zespołów kameralnych ( I miejsce – w duecie z Łukaszem Chrzęszczykiem, II miejsce – w duecie saksofonowym z Bartoszem Sadokiem) w 2013r, I Ogólnopolski Festiwal Saksofonowy NEW ART SAX we Wrocławiu ( I miejsce) w 2014r oraz VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (II miejsce) w 2014r.

Podczas zeszłorocznej edycji „Koncertu Roku” organizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi przyznana została jej Nagroda Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych.

 

W 2013 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości.

 

 

Bogna Dulińska

Wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, podczas studiów uzyskała wiele nagród na konkursach. Swoje umiejętności doskonaliła na Mistrzowskich Kursach Pianistycznych m.in. w Dusznikach Zdroju oraz w Weimarze.

Od 1998 r współpracuje jako pianista – akompaniator z Katedrą Instrumentów Dętych Drewnianych, Perkusji i Akordeonu Akademii Muzycznej w Łodzi. W grudniu 2005 r.  nagrała płytę „Arie i pieśni” (Danuta Dudzińska – Wieczorek – sopran, Bogna Dulińska – fortepian) z okazji 60-lecia Polskiego Instytutu Muzycznego. W maju 2005 i 2007 r. otrzymała  Dyplomy Uznania za wyróżniający akompaniament na II i III Międzynarodowym Konkursie Fagotowo-Obojowym w Łodzi, natomiast w maju 2009 r. została jako jedyna wśród pianistów nagrodzona specjalnym dyplomem dla pianisty akompaniatora podczas I Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego w Łodzi. Od kilku lat pozostaje w stałej współpracy z wybitnym polskim saksofonistą, Pawłem Gusnarem. Prowadzi bardzo ożywioną działalność koncertową zarówno jako solistka ,jak i kameralistka – w kraju  i za granicą (Niemcy, Japonia, Kanada, Szwecja, Francja, Ukraina, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Afryka). We wrześniu 2013 roku obroniła tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *