Aleksandra Łukaszewicz Alcaraz | „Kontemplacja widzialności świata”

13 listopada 2015 | piątek | godzina 18.00 | CKE Stara Rzeźnia |  ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin

 

Dr Aleksandra Łukaszewicz Alcaraz w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rześnia wygłosi wykład na temat twórczości prof. Zbigniewa Romańczuka pt. „Kontemplacja widzialności świata”. Zarówno dr Aleksandra Łukaszewicz Alcaraz, jak i prof. Zbigniew Romańczuk wykładają na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Wykład towarzyszy wystawie prac profesora.

 

Abstrakt wystąpienia:

 

Kontemplacja wizualności świata

 

Wizualność świata nie jest jego figuratywnością, nie ma w sobie nic narracyjnego i stanowi przedmiot doświadczenia sensualnego będącego somatycznym doświadczeniem estetycznym. Widzimy nie tylko oczami, widzimy całym ciałem, (poczucie odległości w przestrzeni doświadczamy dzięki ruchowi współpracującemu ze wzrokiem, słuchem i dotykiem), widzimy – można by powiedzieć metaforycznie – także naszą skórą. Skóra naszego odczuwania spotyka się z tą wizualną skórą, którą „zdejmujemy“ w procesie obrazowania z rzeczywistości fizycznej, ta zaś przekłada się na skórę obrazu, na płótno. Proces tego „przekładania“, czyli fizyczny proces malowania obrazu jest długotrwały. Konkretna forma wizualności obrazu, niezależnie czy abstrakcyjna, czy figuratywna powstaje długo w porównaniu do jednorazowych codziennych percepcji. Proces powstawania obrazu może być skupieniem na precyzji wykonania i doskonałości rzemiosła, zachwytem nad wizją czy natchnieniem, kontemplacją nad fenomenem wizualności świata. Są to formy/momenty nakładające się na siebie,  przechodzące z jednej formy w drugą, z jednego momentu w drugi w procesie aktu twórczego.

Niezwykły przykład kontemplacji wizualności świata znajdujemy w obrazach olejnych Zbigniewa Romańczuka. Percepcja Romańczuka nie ma celów utylitarnych ani narracyjnych, Romańczuk patrzy na świat, ponieważ jego widok zachwyca go i fascynuje. Kontemplacyjność tych płócien wynika z faktu ich otwartości i siły wrażeń percepcyjnych przez nie wywieranej.

 

Więcej informacji na ten temat:

http://stararzeznia.szczecin.pl/?p=959

 

 

Kolejny wykład z tego cyklu zaplanowany jest na 18 listopada 2015 – więcej informacji: http://stararzeznia.szczecin.pl/?p=963

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *