Aleksandra Łukaszewicz Alcaraz | artykuł

 

Zapraszamy do lektury tekstu dr Aleksandry Łukaszewicz Alcaraz pt. „Architektoniczność jako paradygmat sztuki Aleksandra Rodczenko. Konteksty konstruktywizmu” w najnowszym numerze czasopisma filozoficznego „Nowa Krytyka” nr 34

Więcej informacji:
http://nowakrytyka.pl/spip.php?article670

Krótko o artykule:

„Architektoniczność jako paradygmat sztuki Aleksandra Rodczenko. Konteksty konstruktywizmu”.

Powodów, by zastanowić się głębiej nad twórczością Aleksandra Rodczenko, mamy obecnie przynajmniej kilka. Niewątpliwie pretekstem jest wystawa, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach Miesiąca Fotografii w okresie od maja do sierpnia 2012 roku pt. „Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii”. Jednak poza twórczością fotograficzną Rodczenki warto zainteresować się wcześniej uprawnianym przez niego malarstwem, a także z manifestami konstruktywistycznymi i z tekstami dotyczącymi sztuki, fotografii, społeczeństwa i postrzegania przyszłości, które były publikowane na łamach pism przede wszystkim: „LEF”, „Nowy LEF”, „Sowietskoje foto”, „Sowietskoje kino”. Dzięki temu ukazuje się nam obraz całej sylwetki artystycznej Aleksandra Rodczenko. Tym, co wydaje się dominować w tej postaci jest architektoniczność widzenia, konstrukcji przestrzeni zarówno wizualnej, jak społecznej, politycznej, ideologicznej i filozoficznej. To, co ujmuje i zachwyca to zgodność twórczości artystycznej, wizji ideologicznej i argumentacji teoretycznej.
Rodczenko patrzył się na świat, na otaczającą go rzeczywistość przez pryzmat architektury, planu, konstrukcji. Ta architektoniczność spojrzenia, wyraźnie zauważalna w sztuce Rodczenki obecna jest na wielu poziomach oraz posiada głębsze znaczenie i odnosi się do budowy „nowego świata” a także posiada uzasadnienie teoretyczne na gruncie społecznym, politycznym, artystycznym i estetycznym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *