Akademia Sztuki w Szczecinie | Dwa wymazy do bazy!

22-23 kwietnia 2015 | środa i czwartek | godziny 11.00-18.00 | plac Orła Białego

Już po raz 5 społeczność akademicka w całej Polsce we współpracy z Fundacją DKMS Polska zjednoczy się w walce z rakiem krwi. 22 i 23 kwietnia to unikatowe wydarzenie połączy wszystkich – nie tylko środowisko akademickie – wokół wspólnego celu, jakim jest powiększenie bazy niespokrewnionych Dawców szpiku.

Studenci 130 uczelni, w 54 miastach Polski, zapraszają wszystkich zainteresowanych rejestracją. To już piąty finał akcji. Do tej pory dzięki działaniom fundacji i wspierających ja osób zarejestrowało się 54.239 osób gotowych podzielić się cząstką siebie z chorymi na raka krwi. Spośród nich, już 70 zostało Dawcami faktycznymi, czyli miało szansę pomóc swojemu genetycznemu bliźniakowi w walce o życie.

Studenci Akademii sztuki w Szczecinie pod kierunkiem ambasadorki Fundacji DKMS i studentki AS Kamili Osowicz, potencjalnych Dawców będą rejestrowali na placu Orła Białego.

Fundacja DKMS: informacja o studenckich punktach rejestracji: www.dkms.pl/student.

STU482

REJESTRACJA

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

PRZESZCZEPIENIE SZPIKU MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

– Przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych dokonuje się głównie u pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego (najczęściej w różnych postaciach ostrej białaczki).

– 25 proc. pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku znajduje dawcę wśród członków rodziny, ale 75 proc. chorych potrzebuje dawcy niespokrewnionego.

– Każdego roku 700 pacjentów w Polsce potrzebuje przeszczepienia komórek macierzystych krwi lub szpiku. 10 proc. pacjentów nie znajdzie bliźniaka genetycznego i nie otrzyma przeszczepu.

 

FUNDACJA DKMS POLSKA

 

– Największa w Polsce baza niespokrewnionych potencjalnych Dawców szpiku – 678 375 zarejestrowanych osób, z których 33 081 zarejestrowało się tylko w 2015 r. (dane z 03.04.2015).

– 1936 Dawców z bazy Fundacji DKMS Polska podzieliło się cząstką siebie, ofiarowując swoje komórki macierzyste pacjentom chorym na nowotwory krwi – 269 pobrań i przeszczepień szpiku odbyło się w 2015 r. (dane z 23.04.2015).

– Koszt rejestracji (250 zł) pokrywa Fundacja DKMS Polska. Jeśli jednak chciałbyś wesprzeć Fundację w finasowaniu rejestracji, możesz przekazać darowiznę na konto o numerze: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

 

SZCZECIN – „DWA WYMAZY & DO BAZY”

 

Rejestracja potencjalnych dawców:

AKADEMIA SZTUKI W SZCZECINIE

Data: 22.04.2015-23.04.2015

Godziny: 11:00- 18:00

Miejsce: PLAC ORŁA BIAŁEGO

 

 

RAK KRWI ZABIJA

 

Rak krwi to potoczne określenie chorób nowotworowych układu krwiotwórczego (białaczki, chłoniaki, zespoły mieloproliferacyjne) oraz nienowotworowych uszkodzeń szpiku (ciężka niedokrwistość aplastyczna, zaburzenia krwinek czerwonych i granulocytów, ciężkie, wrodzone niedobory odporności u dzieci).

Co 35 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że cierpi na chorobę nowotworową krwi, w Polsce co godzinę ktoś zapada na białaczkę.

Rak krwi zabija w Polsce więcej dzieci niż jakakolwiek inna choroba. Białaczka jest najczęściej występującym nowotworem.

Około 5000 Polaków rocznie słyszy diagnozę rak krwi. 700 z nich zostanie zakwalifikowana do przeszczepienia szpiku. Możesz uratować przynajmniej jedną osobę więcej!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *