Agata Zbylut | Love me tender | wystawa

29 sierpnia -27 września 2015 | Miejski Ośrodek Sztuki BWA | Gorzów Wielkopolski
Wystawa Pracowni Działań Intermedialnych i Interaktywnych Akademii Sztuki w Szczecinie:

 

Łukasz Jastrubczak

Andrzej Mara

Małgorzata Michałowska

Patrycja Migiel

Maciej Nowacki

Tatiana Pancewicz

Agata Zbylut

 

 

LOVE ME TENDER

 

„Propozycja pokazania na jednej wystawie moich prac, prac studentów Pracowni Działań Intermedialnych i Interaktywnych, którą prowadzę i dzieł z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej, którą współtworzę od samego początku (11 lat) jako prezeska, bardzo mnie zaskoczyła. Dlaczego nie pomyślałam o tym wcześniej? Zawsze starałam się wsadzać te moje aktywności w oddzielne przegródki. Gdy wyjeżdżałam, to wiedziałam, że jadę w jednej z moich ról i się jej trzymałam. Tak chyba miało być profesjonalnie.

 

Propozycja zestawienia tych trzech porządków, daje mi możliwość ich porównania. Na ile moja prywatna twórczość przenika się z tym, co jako Stowarzyszenie kupujemy do Kolekcji? Na ile moje myślenie o sztuce przenika do prac studentów z którymi pracuję? Oczywiście Kolekcja jest „dziełem zbiorowym” a Pracownię współprowadzi ze mną Łukasz Jastrubczak i zawsze staram się aby studenci wypracowywali własny język, ale…

 

Przygotowując projekt wystawy LOVE ME TENDER szukałam właśnie tych elementów wspólnych, tematu który mógłby się sprawdzić w tych trzech porządkach. Z Kolekcji wybrałam te prace, które najbardziej lubię, te które być może pokazywałam już nieraz, ale ich obecność zawsze sprawia mi przyjemność. Gorzki smak miłości w pracach Hanny Nowickiej, Alicji Żebrowskiej czy Jadwigi Sawickiej. Erotyzm prac Natalii LL i zdjęcia Maurycego Gomulickiego, które w Szczecinie wzbudziły tyle niezdrowych emocji. Sceny filmowe namalowane przez Dorotę Podlaską czy video Łukasza Jastrubczaka SOUNDTRACK, podczas którego tworzy ścieżkę dźwiękową dla sennych marzeń swojej dziewczyny: szum wiatru, kroki i padający deszcz. Pojawia się również wątek ślubu – w zdjęciach Anny Baumgart z córką, na których domalowane zostały dokładnie takie same suknie ślubne oraz moja olbrzymia suknia, która już zawsze pozostanie dla mnie o wiele za duża.

O miłości mówią też młodzi artyści: Patrycja Migiel, która zamieszkała z bilbordami przedstawiającymi bohaterów walk bokserskich, którzy zasłaniają jej cały świat; wysmakowana kompozycja na dwa nagie ciała i bladoróżowy sweterek z angory Tatiany Pancewicz; kinowe sceny „przed” i „po” zebrane w całość przez Maćka Nowackiego.

 

Drugi wątek to miłość duchowa, na wystawie reprezentowana przez OBJAWIENIE Tomasz Mroza czy moje PERYGEUM połączone z tekstem napisanym przez Ingę Iwasiów. Sacrum pojawia się również w SZECHINIE Piotra Bosackiego.

 

A kiedy nie ma i tego, szukamy zastępstwa. Ile razy obserwowałam ludzi szczebioczących do swoich zwierząt, lokujących w nich jedyne pozytywne uczucia. Taki erzac – „stare panny” z psami i kotami czy panowie w „średnim wieku” i w bardzo twarzowych samochodach. W tej części wystawy umieściłam wideo Justyny Górowskiej IRIS I REX, która przekracza ogólnie przyjętą granicę pomiędzy psem i jego właścicielem, moje zdjęcia z serii MARTWA NATURA, gdzie pies staje się jedynym towarzyszem w łóżku czy przy stole. Jest wątek polowania, w niezwykle pięknych zdjęciach Moniki Wiechowskiej, gdzie sarny pozują „jak żywe”. Znajdziemy tu również fotografie Zygmunta Rytki FIAT 126P, w którym bardzo długie kobiece nogi zostały wciśnięte w ten PRLowski cud motoryzacji oraz zdjęcia Ewy Axelrad, na których pogięte karoserie luksusowych samochodów przywołują na myśl piękno gotyckich rzeźb.

 

Nie oceniaj. Kochaj czule wszystkie nasze braki, dziwactwa i słabości.”

 

Agata Zbylut

Warszawa, lipiec 2015

 

love-me-tender-1.original

Wystawa potrwa do 27 września 2015 r.

 

PRACOWNIA DZIAŁAŃ INTERMEDIALNYCH I INTERAKTYWNYCH (Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów) prowadzona przez Agatę Zbylut i Łukasza Jastrubczaka jest przestrzenią, w której dzieło sztuki przestaje mieścić się w tradycyjnie pojmowanym kształcie, wyznaczanym przez parametry jednego medium. Różnicowanie postaw twórczych łączy się z akceptacją faktu, że różnorodność ta staje się najważniejszą cechą rzeczywistości we wszystkich jej przejawach. Program pracowni konfrontuje studenta z technikami pracy artystycznej, uczy świadomego łączenia dziedzin sztuki, swobodnego wykorzystywania zarówno tradycyjnych jak i współczesnych technologii. Nacisk zostaje położony na problem zawarty w potencjalnym dziele sztuki i poszukiwaniu rozwiązań artystycznych pozwalających w danym miejscu i czasie na wypowiedź możliwie pełną. Student eksperymentuje z łączeniem technik pracy, konstruowaniem tych samych problemów w odmiennych formach wypowiedzi, sprawdza własny potencjał komunikacyjny.

 

KOLEKCJA REGIONALNA ZACHĘTY SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W SZCZECINIE jest tworzona przez stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej, zostało zarejestrowane 17 listopada 2004 roku. Impulsem do jego zawiązania był Narodowy Program Kultury „Znaki Czasu” ogłoszony w marcu 2004 r. Program ten był reakcją na wieloletnie zaniedbania w zakresie kolekcjonowania sztuki współczesnej w Polsce, które doprowadziły do zerwania dialogu społecznego oraz osłabienia kulturowej więzi międzypokoleniowej.

Program pobudził i scalił intencje wielu osób i nadał im spójną linię działania. Zachętę Sztuki Współczesnej w Szczecinie tworzą krytycy sztuki, artyści, ludzie związani z mediami, ekonomiści i pasjonaci. Naszym celem jest kolekcjonowanie i ochrona dzieł sztuki współczesnej, promocja sztuki współczesnej, odbudowanie tradycji mecenatu artystycznego, zachęcanie i pomoc w budowaniu prywatnych kolekcji dzieł sztuki. Istotną częścią realizacji programu jest przygotowanie odbiorców kultury i sztuki współczesnej.

Zakup dzieł do Kolekcji jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *