Agata Michowska | Density of destiny | Gęstość przeznaczenia

7 – 25 czerwca 2016 | Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej | ulica Staromłyńska 1

 

Wystawa indywidualna prof. Agaty Michowskiej (kurator: Marlena Chybowska-Butler)

(…)

Wystawa indywidualna Agaty Michowskiej w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej pod autorskim tytułem Density of Destiny [Gęstość przeznaczenia] odwołuje się do gry angielskich słów i pozornie odległych pojęć: density – gęstość, odnosząca się do fizycznych właściwości substancji materialnych i destiny – przeznaczenie, nieodłączny element ludzkiej egzystencji.

 

Wizualnym odpowiednikiem tego słownego zestawienia może być wirujący krąg [praca wideo Density of Destiny, 2016] złożony z zapisu kolejnych lat życia, od pierwszego roku do setnego. Wyznacza on symboliczną ramę, wewnątrz której wypełnia się przeznaczenie i poza którą doświadczenie egzystencjalne traci swój dotychczasowy wymiar. Granica ta stanowi rdzeń dociekań filozoficznych,
a także wyznacza punkt krytyczny, poza którym następuje nieodwracalna przemiana ciała fizycznego.

 

Wystawa składa się z dwóch komplementarnych części, które zachowują odrębny pod względem formalnym charakter. Obie łączy motyw ciała postrzeganego jako miejsce, w którym dokonuje się bezpośrednie przeżycie otaczającej nas rzeczywistości. Nasza zmysłowo-intelektualna interakcja ze światem jest podstawą jego zrozumienia.

[A. Michowska]

Agata Michowska ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu
w 1990 roku. Prowadzi Pracownię Działań Multimedialnych na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Pracownię Rzeźby w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

www.agatamichowska.com

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

http://muzeum.szczecin.pl/wydarzenie/366-density-of-destiny-wystawa-indywidualna-agaty-michowskiej.html

 

00068.MTS.Still002

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *