Adam Bodnar | „Wolność artystyczna i jej granice”

21 maja 2015 | czwartek | 15.00 | Sala Kameralna | Pałac pod Globusem

Akademia Sztuki w Szczecinie oraz stowarzyszenie Szczecinianie Decydują serdecznie zapraszają na wykład dra Adama Bodnara pt. „Wolność artystyczna i jej granice”, który odbędzie się w dniu 21 maja 2015 r. w godz. 15.00-16.30. Miejscem spotkania będzie Sala Kameralna Pałacu pod Globusem.

Wykład skierowany jest głównie do osób, które w swojej działalności korzystają z wolności artystycznej, zatem twórców, artystów, tudzież pracowników i studentów uczelni artystycznych. Oprócz wskazania na to, czym jest wolność artystyczna i jakie konstytucyjne wartości wyznaczają jej granice, prelegent odniesie się do spraw sądowych, związanych z realizacją wolności artystycznej i jej naruszeniami. Prelekcja może być interesująca i inspirująca również dla prawników, bowiem poruszone zostaną prawne aspekty wolności artystycznej, zwłaszcza zaś jej miejsce w polskim porządku konstytucyjnym i prawie międzynarodowym.

Adam Bodnar odniesie się też do najnowszej publikacji Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pt. Wolność artystyczna. Praktyczny przewodnik, autorstwa Dominiki Bychawskiej-Siniarskiej oraz Doroty Głowackiej.

„Społeczeństwo nie może sobie pozwolić na to, aby większość (polityczna, społeczna, religijna) uczyniła naszą wolność przedmiotem handlu, negocjacji, czy głosowań. Artyści nie mogą spuszczać głowy, kiedy pozbawia się ich istoty ich zawodu, a więc działania w granicach wolności. Konstytucja RP jest od tego, aby w takich momentach powiedzieć politykom, lokalnym działaczom, radnym, burmistrzom, dyrektorom instytucji: sprawdzam” – fragment ze wstępu dra A. Bodnara do tejże publikacji.

Adam Bodnar – doktor nauk prawnych, od 2008 r. wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz szef działu prawnego Fundacji, wcześniej w larach 2004-2008 koordynator Programu Spraw Precedensowych HFPC, ekspert Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, adiunkt w Zakładzie Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, autor licznych publikacji dotyczących praw człowieka, członek Rady Programowej Fundacji Panoptykon, prezes zarządu Stowarzyszenia im. Zbigniewa Hołdy.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *